Dental İmplant

Dental İmplant, silindir veya vida şeklindeki titanyum “yapay diş kökleri”dir.

Çeşitli nedenlerle çekilen dişlerin yerinde oluşan boşlukların muhakkak doldurulması gereklidir. Eğer bu yapılmazsa, çekim bölgesine komşu dişlerde bozulmalar olur. Örneğin alt azı dişi çekilmişse, üst azı dişi bu boşluğa doğru uzayabilir veya yan dişler boşluğa doğru kayabilir.

Bunun sonucunda, ağızdaki bütünlük bozulur ve sonrasında yapılması gerekli tedaviler çok daha komplike ve zor hale gelir. O nedenle diş çekimlerinden sonra, çene kemiğinin iyileşme süreci tamamlanır tamamlanmaz, eksik dişin yerine konulması gerekir.

Geleneksel olarak uzun yıllardır, çekim boşluğunu doldurmak için; çekilen dişin önündeki ve arkasındaki dişler kesilerek köprü protezi yapılırdı. Ancak diş hekimliğindeki gelişmeler sonucunda dental implantlar, tedavi seçenekleri arasında çok önemli bir yere sahip oldu.

Lokal anestezi altında yapılan bir operasyonla, dental implant çekim bölgesindeki alveol kemiğine yerleştirilerek ve 3 ay sonra üzerine porselen kuronu yapılarak eksik diş tamamlanır.

İmplantlar, tek veya birkaç diş eksikliğinin telafisi için ya da tüm ağız rehabilitasyonunda kullanılırlar. Ağzında hiç dişi olmayan ve total protez (damak) kullanan hastalarımız, eğer çene kemiği müsaitse, yerleştirilen 6-8 adet implant ve üzerine sabit olarak yapıştırılan zirkonyum veya metal-seramik köprüler sayesinde,sabit protezlere kavuşabilirler.

Uzun yıllar protez kullanımına bağlı olarak veya çeşitli nedenlerle kemiğin yetersiz olduğu durumlarda; çene kemiğine sadece 2 adet implant yerleştirilerek, oynayan bir protez daha stabil hale getirilir. Böylelikle hastalar, konuşma, çiğneme gibi bazı fonksiyonel hareketler sırasında kaybetmiş oldukları konforu yeniden kazanırlar.

Dental implantlar, kendi dişleriniz gibi görünür ve hissettirirler. Her yaştaki hastaya uygulanabilirler. Başarı oranları % 92 – 98’ dir. Ayrıca implantlar, çekim sonrası oluşan negatif fizyolojik süreci durdurarak, yerleştirildikleri bölgede kemik kaybını ve diş eti çekilmesini önlerler.

Dental İmplant Fiyatları 2022

Dental implant fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.