Diş Beyazlatma

blank

Diş Beyazlatma (Bleaching) Nedir?

Diş beyazlatma, dişlerin renginin kimyasal olarak ağartılması işlemidir. Diş hekimi kontrolünden geçtikten sonra, uygun olan işlem yapılır.

Daha çok sağlık açısından büyük önem taşıyan bu durum aynı zamanda, estetik görüntüyü de beraberinde getirir. İşlemin doğru şekilde ve etkili yapılmasıyla birlikte çok fazla talep görür.

Çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak dişler sararabilir, koyulaşabilir ve zarar görebilir. Böyle durumlarda her ne kadar diş sağlığına dikkat edilse de artık eskisi gibi beyaz görüntüyü elde etme olasılığı oldukça düşüktür. Etkili ve kalıcı sonuç alabilmek için, diş beyazlatma uygulamasına başvurulabilir.

Diş Beyazlatma (Bleaching) Nasıl Yapılır?

Bleaching uygulama yöntemleri iki farklı şekilde ele alınabilir. Ev tipi ve hekim kontrolünde gerçekleştirilen yöntem olarak ele alınır. Fakat ev tipi yöntem, hekim yöntemi kadar etkili olmayabilir.

Power Bleaching denilen ofis tipi yöntemle birlikte, işlem süresi 1 saat ile sınırlıdır. Sararmış ve koyulaşmış dişlerin dış yüzeyine beyazlatıcı jeller sürülerek, reaksiyona girer. Etkili ve hılı diş beyazlatma ile birlikte, dişin 3-4 kat ton açılmasında yardımcı olur.

Üç şekilde uygulanabilir:

  • Ev tipi beyazlatma
  • Ofis tipi beyazlatma
  • Kombine (ev + ofis tipi) beyazlatma

Yapılan çalışmalar, kombine uygulamanın en etkili ve kalıcı sonuçları sağladığını göstermektedir.

Diş Beyazlatma (Bleaching) Yöntemleri

İki farklı şekilde diş beyazlatma işlemi yapılabilir. Burada ofis tipi ve ev tipi olacak şekilde yapılabilir. Ofis tipi uygulama, hekim tarafından uzmanca yapılır. Yaklaşık olarak bir saatlik süreçten ibarettir.

Dişin 3-4 ton açılmasında yardımcı olur. Ev tipi uygulamada ise, süreç biraz daha uzun sürer. Bunun 5-7 gün arasında her gün düzenli bir şekilde yapılması gerekir. Her iki uygulamanın da etkisi vardır. Fakat ofis tipi uygulamanın daha fazla olduğunu bilmekte fayda vardır.

Diş Beyazlatma Öncesi Neler Yapılır?

Beyazlatma işleminin etkili olabilmesi açısından, hasta ön muayeneden geçer. Bu esnada, diş ve diş eti hakkında detaylı bilgiye sahip olması sağlanır. Beyazlatma işlemi yapılmadan önce, varsa diş taşları temizlenmiş olur. Diş taşları; dişlerin çürümesine ve daha sonrasında kayıplara sebebiyet verir.

Her hastada olduğu gibi, işlem öncesinde ve sonrasında hastaya fotoğraf çekimi yapılır. Böylelikle dişler arasında meydana gelen renk değişimini daha doğru şekilde tespit etmeye yardımcı olur. İşlem sonrasında, hassasiyet açığa çıkar. Bu yüzden, diş hassasiyet onarımını sağlayan diş macunu kullanılmalıdır.

Diş Beyazlatmaya (Bleaching) Neden İhtiyaç Duyulur?

Yediğimiz, içtiğimiz gıdalardan kaynaklı olarak dişlerin zarar görme olasılığı yüksektir. Dışsal etkenlerden dolayı, dişler sararabilir veya koyulaşabilir.

Bu durum iki farklı şekilde ele alınabilir. İçsel ve dışsal etmenlerden dolayı, renk değişikliği meydana gelebilir. Dışsal etmenlerden dolayı, kimyasal etkiler ele alınır. Gıda boyaları, asitli içecekler, sigara, alkol, çay ve kahveler ele alınır.

İçsel etmenlerden dolayı ise, diş dokusunun tahribe uğraması ya da fonksiyonel açıdan sağlık sorunu yaşanmasıdır. Bu durum; diş büyümesi ve gelişmesi sırasında görülebilir. Biraz ağrılı işlem şeklinde gerçekleştirilebilir. Bu sebepten dolayı, işlem tamamlandıktan sonra hafif derecede diş etinde sorun yaşanabilir.

Diş Beyazlatma (Bleaching) İşleminin Yan Etkisi Var Mıdır?

Tedavi yöntemleri arasında yer alan bu uygulamanın uzman hekim tarafından yapılması durumunda, herhangi bir yan etkisi yoktur.

Diş minesi zarar görmez ve kalıcı problemleri açığa çıkarmadan gerçekleştirilmiş olur. İnternet sitesinden ya da marketlerden alınan ürünlerin kontrolsüz bir şekilde kullanılma durumunda, elbette ki hasar bırakma oranı vardır.

İşlem sonrasında meydana gelen diş hassasiyeti uzun sürmez. 24-48 saat arasında değişkenlik gösterebilir. Bu kapsamda, diş beyazlatma işlemi tamamlandıktan sonra diş minesi, eskiye göre daha yumuşak olacaktır. Fakat florürlü diş macunlarının kullanılması durumunda, minenin eski sertliğine dönmesi mümkündür.

Diş Beyazlatmanın (Bleaching) Yan Etkileri Nelerdir?

Beyazlatma işlemi yapılırken ortaya çıkan diş hassasiyetinden kaynaklı olarak sorunlar ortaya çıkar. Hassasiyet önleyici diş macunlarının kullanılması, başarılı sonuçlar verecektir.

Çok soğuk ve çok sıcak gıdaları tüketmemeye özen göstermek gerekir. Böylelikle, beklenmeyecek problemlerin önüne geçerek, önlem alınmış olur. Bunun haricinde, görülebilecek yan etkiler yoktur.

Diş Beyazlatma (Bleaching) Sonrasında Hassasiyet Oluşur Mu?

Ofis tipi beyazlatma yönteminde, işlem sonrasında hassasiyetin açığa çıkması mümkündür. Bunun ciddi şekilde ağrılı olduğunu söylemek mümkün değildir.

Fakat daha dikkatli olmak için, çok soğuk ve çok sıcak tüketimden uzak durulmalıdır. Kısa süre içinde kendiliğinden geçecek olan bir problemdir. Hassasiyet sorunu açığa çıkacağından dolayı, hassasiyet giderici diş macunu veya jel kullanılabilir.

Diş Beyazlatma (Bleaching) Diş Yapısına Zarar Verir Mi?

İşlemin uzman hekim tarafından yapıldığından emin olmak gerekir. Beyazlatma yöntemi doğru prosedür ve hekim kontrolünde yapıldığı zaman dişin zarar görmesi veya kişinin sağlığını olumsuz yönde etkileyeceği bir durum söz konusu değildir.

Uygulama ile birlikte, doğrudan diş minesinin içinde partiküller yer alır. Bu partiküllerin içinde ise sıvı ağartılmış olur. Ağaran sıvı ile birlikte, dişler beyazlar ve kesinlikle diş dokusuna zarar vermez. Bu yöntem daha sonra tekrarlanabilir.

Dişler Beyazlığını (Bleaching) Nasıl Kaybeder?

Dişin üzerinde meydana gelen çatlaklar ve darbelerden kaynaklı olarak zarar görür. Bu sebepten dolayı, dişler zaman içinde çürümeye ve diş kaybına sebebiyet verir. Yapılan pek çok estetik uygulamasıyla birlikte, bu sorunun önüne geçilebilir.

Tüketilen yiyecekler ve içeceklerden dolayı diş, doğal rengini kaybederek daha soluk bir renge bürünür. Çok soğuk ve çok sıcak tüketilmesi durumunda da diş yüzeyinde çatlaklar meydana gelir. Bu yüzden, diş rengi sararmış olur ve değişir.

Diş Beyazlatma Ağrılı Mı?

Tedavi yapılmadan önce dişlerde oluşan diş taşları temizliği yapılır. Diş taşı temizliğini yaparken ağrı hissi açığa çıkmaz, fakat hafif şekilde diş minesi sızlamış olur. Diş taşları temizlenmeden, beyazlatma işlemi yapılmaz. Aksi durumlarda, etkili sonuç alınamaz.

Diş taşı temizlendikten sonra, beyazlatma işlemine geçilir. Beyazlatmada ağrı açığa çıkmaz. Sadece hafif şekillerde hassasiyet oluşur. Bu durum, kalıcı sorunlara sebebiyet vermez. İşlem tamamlandıktan birkaç gün sonra, bu sorun ortadan kalkmış olur.

Diş Beyazlığı Ne Kadar Süre Devam Eder?

Kişiye özel yapılan diş beyazlatma uygulamasının kalıcılığı değişkenlik gösterir. Çeşitli faktörlere bağlı olarak, beyazlatma yönteminin süresi hakkında kesin bilgi verme durumu yoktur. Beyazlatma işlemi, 3 ay ile 3 yıl arasında etkisini sürdürür.

Tüketilen gıdalardan dolayı, dişlerde sararma veya solma oluşabilir. Daha az miktarda veya hiç tüketmeme şeklinde; çay, kahve, kafein, asitli içecekler, renklendirici gıdalardan kaçınılmalıdır. Rutin muayeneler gerçekleştirilerek, daha etkili sonuçların alınmasına yardım edilir.

Neden Diş Beyazlatmaya İhtiyaç Duyulur?

Zaman içerisinde ve tüketilen gıdalar nedeniyle, dişlerde saramsa ve solma sorunu ortaya çıkar. Bu yüzden, dişler görüntü açısından kötü durur ve kişiyi rahatsız eder. Özgüven kaybı yaşanmasına da sebep olmuş olur. Bu gibi sorunların ortadan kalkmasını sağlamak için, diş beyazlatma uygulamasına başvurularak tedavi edilir.

Lazerle Diş Beyazlatma Ne Kadar Kalıcı?

Diş sorunları herkesin başına gelebilecek bir durum. Özellikle sararmış dişler, çoğu kişi tarafından meydana gelir. Beyazlatma yönteminin kalıcılık süresi 3 yıla kadar devam edebilir. Lazerle beyazlatma işleminden sonra, kalıcı sonuç almak mümkündür. Fakat bunun için, yiyecek ve içeceklere dikkat edilmelidir.

Dişler Beyazlığını Neden Kaybeder?

Aşırı soğuk ve aşırı sıcak tüketmek, diş yüzeyinde hasar oluşumuna ve renk değişimine neden olur. Böyle durumlarda, beyazlatma tedavisi uygulanmış olur. Dişin beyazlığını kaybedip sararması ise, tüketilen gıdalara bağlıdır. Bunun yanı sıra, ağız ve diş sağlığına da dikkat ederek bu sorunun önüne geçilebilir.

Diş Beyazlatma Yaş Sınırı Var mı?

Estetik uygulamaları, kişiye özel ve isteği üzerine yapılır. Burada da yapılacak olan beyazlatma işleminin uygulanabilir olması için, vücudun gelişim sürecini tamamlaması gerekir. 18 yaşına kadar devam edebilen gelişim sürecinin tamamlanması gerekir. Bazı kişilerde, 20 yaşına kadar devam edebilir. Bu sebepten dolayı, bu yaş aralığına kadar işlemin yapılmaması önerilir.

Sararan Dişleri Beyazlatmak İçin Ne Yapılmalı?

Beyazlatma işlemi iki farklı şekilde ele alınır. Ev tipi ve ofis tipi olacak şekilde sınıflandırılır. Ofis tipi uygulamada, hekim tarafından kısa süre içinde yapılır. Ev tipi uygulamada ise, hasta tarafından yapılır ve yaklaşık olarak 5-7 gün arasında sürer.

Diş Fırçalamak Beyazlatır Mı?

Diş fırçalamak, ağız ve diş sağlığı için büyük rol oynayan etkenlerden biridir. Tüketilen içecekler ve gıdaların artıkları dişlere zarar verir. Bu sebepten dolayı, dişlerde artık kalmaması ve diş yüzeylerinin zarara uğramasını engelleyebilmek için, günde iki kere 2 dakika boyunca diş fırçalanmalıdır.

Beyazlatma İşleminde Başarı Oranı Nedir?

Yapılan araştırmalar sonucunda ve bilindiği üzere; dişlerin kararması ve sararması, çeşitli gıdalardan kaynaklı olarak görülür. Bunlara; sigara, alkol, asitli içecekler, renklendirici gıdalar, kahve, çay ve yaşa bağlı olarak ortaya çıkan hastalıklar sayılır. Ofis tipi beyazlatma yönteminde, başarı oranı %80-90 oranında da denilebilir.

Herkes Diş Beyazlatma İşlemi Yaptırabilir Mi?

Herhangi bir ciddi sağlık problemi olmayan herkese diş beyazlattırma işlemi yapılabilir. Bunun için, vücudun gelişim sürecini tamamlamış ve ciddi rahatsızlığı olmamış olması gerekir. Başarılı ve etkili sonuçlar alınması sağlanır.

Diş Beyazlatma Güvenli Midir Yoksa Dişlere Zarar Verir Mi?

Diş beyazlatması; kişiye, dişe ve diş minesine zarar vermeyen güvenilir tedavi yöntemidir. Bu yüzden, zararlı olduğunu söylemek mümkün değildir. Dişlere zarar vermekten ziyade, dişleri korur ve ağız sağlığını en iyi dereceye getirmiş olur.

Dişler Herkeste Aynı Oranda Mı Beyazlar?

Beyazlatma işleminde her dişin aynı oranda sarardığını ve solduğu bir durum yoktur. Bazı yerlerde çok zarar görmüş, bazı yerlerde ise, hafif oranda sararma meydana gelebilir. Bu sebepten dolayı, beyazlatma işlemi yapılacağı zaman, bütün dişler aynı oranda beyazlar, fakat çok ciddi hasar görüp sararan dişler biraz daha koyu kalabilir.

Diş Beyazlatmanın Yan Etkileri Nelerdir?

Beyazlatma işleminde herhangi bir yan etki görülmez. Sadece diş hassasiyeti açığa çıkar ve bunun için uygun diş macunu kullanılması gerekir. İlk zamanlarda, aşırı soğuk ve aşırı sıcak tüketiminden kaçınılmalıdır. Böylelikle, sorunların önüne geçilerek, etkili sonuç alınması sağlanır.

Beyazlatmanın Etkisi Ne Kadar Sürer?

Beyazlatma işlem süresi, yaklaşık olarak 40 dakika sürebilir. İşlemin hekim tavsiyesi üzerine, düzenli yapılması durumunda kalıcı sonuçlar verir. Dolayısıyla; diş beyazlatma etkisini 3 yıla kadar gösterebilir.

Diş Beyazlatma (Bleaching) Merkezleri

Pek çok yerde diş beyazlatma uygulaması gerçekleştirilebilir. Bulunduğunuz yerde diş hekimleri ve klinikleri hakkında detaylı araştırma yapmalısınız.

Bu araştırmalar sonucunda, daha sağlıklı ve etkili sonuçların alınacağı merkezlerle iletişime geçerek ve ön muayenelerinizi gerçekleştirerek bilgi alınabilir. Bleaching merkezlerinin tecrübeli ve güvenilir olmasına dikkat ederek, tedaviyi gerçekleştirmek mümkündür.

Diş Beyazlatma (Bleaching) Yapanlar

Aşırı soğuk içecekler tüketmeyi sevenler, bu sebepten dolayı dişlerinin sarardığını ve yüzeylerde aşınma meydana geldiğini görebilir ve estetik açıdan kötü bir görüntü ortaya çıkardığı için diş beyazlatmanın etkisinden faydalanabilir.  Uygulamaya başlandığı andan itibaren, aradaki farkı rahatlıkla gözlemleyebilirler.

Diş Beyazlatma (Bleaching) Fiyatları 2022

Fiyatlandırma konusu hakkında net bir bilgi verme durumu yoktur. Bu sebepten dolayı, fiyat bilgisi almak isteyen kişiler için, işlemin yapılacağı merkezle iletişime geçmesi gerekir.

İletişim bilgilerinden irtibata geçerek, ortalama bir fiyat bilgisi alınabilir. Yapılan muayene sonucunda ise, güncel ve kesin fiyat bilgisi alınması mümkündür. Diş Beyazlatma Fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

“Gökkuşağının bütün renkleri saklıydı gülüşünde.” Anonim

Diş Beyazlatma Fiyatları 2022

Diş beyazlatma fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.