Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma (Bleaching) Nedir?

Diş beyazlatma işlemleri, çeşitli neden ve koşullardan kaynaklı olarak diş mineleri üzerinde oluşan renklenmeleri birkaç ton açmaya yarayan uygulamalardan bir tanesidir. Gündelik yaşam sırasında kişilerin tükettiği çay, kahve, sigara vb. gibi çeşitli gıdalardan kaynaklı olarak diş mineleri üzerinde renk tonu olarak sararmalar ya da ton değişiklikleri ile karşılaşmak mümkündür. Bu vb. gibi diş minesinin renk problemlerinden kaynaklı olan sorunları kısa süre içerisinde birkaç ton açmaya yarayan bir uygulamadır. Uzman tarafından kliniklerde de yapılmakta olup aynı zamanda evde de farklı şekillerde yapılabilmektedir.

Dişlerin yüzeyinde bulunan mine yapısında oluşan renkli organik ya da in organik maddelerin diş beyazlatma jelleri ile renklerinin açılarak beyazlatıldığı kozmetik bir çözümdür. Diş beyazlatmak için özel olarak kullanılan jel dişlerin üzerine sürülerek ışık kaynağı ya da lazer ile reaksiyonun hızlandırılması şeklinde olmaktadır.

Diş Beyazlatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Pek çok kişi tarafından tercih edilen bu Uygulama, süresi bakımından diğer yöntemlere göre daha kısa süre içinde yapılmakta olup beyazlatma oranı olarak aynı etkiye sahiptir.

Alanında uzman olan diş hekimi tarafından dişlerin üzerine sürülen özel beyazlatma jeli UV ışını ya da lazer yardımı ile aktif hale getirilerek beyazlatma işlemi gerçekleştirilir. Aynı zamanda bu beyazlatma işlemi ortalama 1 saat sürmektedir.

Dişler Nasıl Beyazlar?

Dişlerin biçimsel ve estetiksel açıdan görünümü gündelik hayatımızda çok büyük önem taşıyan parametreler arasında bulunmaktadır. Diğer insanlar ile kurulan tüm etkileşimlerde ilk olarak karşı tarafın dikkatini çeken bölgeler arasında yüz bölgesinden dişler gelmektedir. Diş beyazlık tonu, hem bakım hem de hijyen açısından ilgi çeken bölgeler arasında olduğu için pek çok kişi diş beyazlatma işlemleri yaptırmaktadır. Bakımlı dişlere sahip olmak ve dişlerin sağlıklı görünmeleri açısından rutin diş bakımının ve diş hekimi kontrollerinin aksatılmadan uygulaması çok önemlidir.

Diş Beyazlatma İşlemini Kimler Yaptırabilir?

Bleaching işlemi diş minelerinin yapısının dış etkilere maruz kalması sonucu oluşan lekelerin klinik aracılığı ile uzmanlar tarafından giderilme işlemidir. Diş beyazlatma işlemi öncelikle diş hekimi tarafından kontrolü yapılan ve herhangi bir sakınca görülmeyen kişilere uygulanan bir işlemdir.

Diş Beyazlatma (Bleaching) Yöntemleri

Son zamanlarda kullanımı oldukça artan ve pek çok kişi tarafından tercih edilen beyazlatma işlemlerinin farklı yöntemleri bulunmaktadır. Genel olarak 2 farklı bleaching yöntemi bulunmaktadır. Bu iki yöntem arasından hangi yöntemin tercih edileceğine ise diş hekimi ve hasta birlikte karar vermektedir. Bu iki yöntem ev tipi diş beyazlatma ve ofis tipi diş beyazlatma yöntemleri şeklindedir. Beyazlatma işlemi Sonucunu daha kısa sürede görmek isteyen hastalar genel tercihini ofis tipi beyazlatma yönteminden yana kullanmaktadır. Fakat her iki beyazlatma yöntemi de alanında uzman diş hekimleri tarafından uygulanmalıdır.

Ev Tipi Diş Beyazlatma Nedir? (Home Bleaching)

Ev tipi beyazlatma işlemlerinde muayene sonrasında hastanın diş ölçüleri alınır. Bu ölçülere uygun olarak bir diş plağı hazırlanır. Hazırlanmış olan bu plak dişleri sararak üzerine geçecek bir yapıya sahiptir ve şeffaf bir yapıdadır.

Hasta hazırlanmış olan plak olarak adlandırılan aparatı dişlere takılmadan önce hasta ilk önce bleaching jelini sürer. Aynı zamanda Ev tipi beyazlatmanın sonucunu görmek için birkaç hafta beklemek gerekebilmektedir. Bunun nedeni ofis tipi bleaching işleminden farklı olarak dişler son rengini yani beyazlık düzeyini birkaç hafta sonrasında almaktadır. Bu nedenle daha kısa süre içinde etkisi görüldüğünden dolayı ofis tipi beyazlatma yöntemi daha sık tercih edilmektedir.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma Nedir? (Office bleaching)

Diş hekimleri tarafından gerçekleştirilen ofis tipi beyazlatma işlemi 2 ila 3 seans halinde uygulanmaktadır. Bazı durumlarda tek seans şeklinde de yapılabilmekte olup aksi durumlarda 3’ten fazla seans gerekli olduğu durumlar da olmaktadır.

Bu İşlem uygulanmadan önce diş taşlarının dikkatlice temizlenmesi çok daha etkin ve kısa süre içinde bir sonuç almayı sağlamaktadır. Bu işlemin ardından beyazlatma işlemi hazırlıklarına başlanarak hastanın tercih ettiği diş rengi tonu seçilir. Hemen sonrasında hastanın dişlerine bleaching işlevini yerine getirecek olan jel sürülerek bu jelin ışınlar ile aktive olması sağlanmaktadır.

Gerekli olan süre beklendikten sonra dişlerdeki jel temizlenerek sonuç kontrol edilir. İşlemden birkaç gün sonrasında ise dişler renginin son halini almış olur. Ev tipi beyazlatma yöntemi ile kıyaslandığında daha kısa sürede olduğu için daha fazla tercih edilmektedir.

Diş Beyazlatma Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Hastaya diş taşı temizliği yapılır. Diş taşları temizlendikten sonra hastanın dişlerinin üzerindeki lekeler polisaj yöntemi ile temizlenir. Bakımı ve temizliği yapılan dişlere diş beyazlatma işlemleri uygulanır. Tüm yumuşak dokular ışıkla sertleşen bir bariyerle izole edilerek, beyazlatma jeli dişlere uygulanır ve ışıkla aktive edilir. Bu beyazlatma işlemi sırasında hastanın istediği beyazlığa gelinceye kadar iki ya da üç kez 15 dakikalık seanslar ile bu işlem tekrarlanır.

Diş Beyazlatma Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Beyazlatma işlemleri bittikten sonra kişilere göre değişme şartı ile birlikte çoğu hastada çok az ya da hiç denilebilecek kadar hassasiyet görülebilmektedir. Görülen bu hassasiyet ise yaklaşık üç gün içerisinde kaybolur. Fakat işlemden önce ağrı kesici ilaç kullanmak oluşabilme ihtimali olan bu hassasiyeti en az düzeye indirmektedir. Fakat beyazlatma işlemi sonrasında ilk birkaç gün soğuk içecek ya da yiyeceklerden kaçınılmalı ve ideal olarak 1 hafta ile 10 gün arasında değişebilen bir süre zarfında dişlere renk veren çay, kahve, sigara, şalgam, vişne, kırmızı şarap vb. gibi gıdalardan uzak durulması tavsiye edilmektedir.

Diş Beyazlatma (Bleaching) Merkezleri

Son zamanlarda talebi artan estetik diş tedavi yöntemleri arasında olduğu için pek çok farklı bölgede farklı merkezleri bulunmaktadır. Kliniğimizu bu konuda uzman ve profesyonel kadrosu bulunmaktadır.

Diş Beyazlatma (Bleaching) Yapanlar

Bleaching işlemi yapan kişilerin pek çok farklı yorumları bulunmaktadır. Fakat genellikle beyazlatma işlemi yapan kişiler yaptırdıkları işlemlerden oldukça memnun kalmışlardır. Uzun süre kalıcı beyazlık işlemleri hem dişlerin sağlıklı bir görünüm kazanmasına olanak sağlamakta hem de estetik açıdan kişilerin oldukça ilgi çeken bir görünüm kazanmalarına olanak tanımıştır.

Diş Beyazlatma (Bleaching) Fiyatları 2022

Estetik diş tedavi işlemlerinden en sık kullanılan tedavi yöntemlerinden biri olan bu işlem fiyatlandırmalarında çeşitli fiyatlandırmalar ile karşılaşmak mümkündür. Hastanın dişlerinde beyazlatma işlemi uygulanacak diş sayısının, hangi beyazlatma yöntemlerinin uygulandığı, gerekli işlemlerin hangi klinik ve doktor tarafından yapıldığına göre değişiklik göstermektedir.

Diş Beyazlatma Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bleaching uygulaması ile ilgili pek çok faklı ve sıkça sorulan sorular bulunmaktadır. bu soruların en başında gelen sorulardan bazıları şu şekildedir: diş işlemlerinin ne olduğu, güvenli olup olmadığı, yöntemlerinin ne olduğu ve kalıcı olup olmadığı ile ilgili sorular sıkça sorulan sorular arsındadır.

Diş Beyazlatmanın Etkisi Kalıcı mıdır?

Hastaya uygulanan beyazlatma işlemi sonrasında elde edilen beyazlık tonunun kalıcı olup olmaması gerekli şartlar sağlandığı taktirde oldukça uzun bir süredir. Hastanın, aşırı sigara içimi, çay – kahve- kola vb. gibi renk verici gıdaların tüketilmesi dişlere uygulanmış olan beyazlığı olumsuz etkiler. Bu nedenle beyazlatma işlemi sonrasında dişlerin bakımına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bleaching Sonrasında Hassasiyet Oluşur Mu?

Hastanın dişlerine uygulanan işlemler sırasında kullanılan özel jeller dişlerde belirli bir derecede hassasiyet yaratabilir. Fakat bu hassasiyet durumu oldukça normal bir durumdur. Dişlerin hassas olmasından kaynaklı olarak kısa süre ser gıdalar tüketilmemesi gerekmektedir.

Bleaching İşleminin Yan Etkisi Var Mıdır?

Dişlere herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Dişlerde beyazlatma işlemleri sonrası herhangi bir sararma durumu olduğunda tekrar beyazlatma işlemi uygulanabilir.

İşlemi Ağrılı Mıdır?

Dişlere uygulanan herhangi bir cerrahi müdahale olmadığından dolayı diş işlemi dişlerde ağrıya sebep olmamaktadır.

Dişlere Zarar Verir Mi?

Bu işlem süresi boyunca dişlerin yapısına ya da biçimine herhangi bir değişiklik ya da müdahale olmadığından dolayı dişlere bir zarar bulunmamaktadır.

Diş Beyazlatıcı Kullanmak Zararlı mı?

Diş işlemleri pek çok kişi tarafından tercih edilen bir işlem olmasının yanı sıra dişlere ya da ağız yapısına her hangi bir zararı bulunmamaktadır.

Lazer İle Yapılabilir mi?

Lazer ile diş beyazlatma yöntemi, lazer ışığı kullanılarak yapılması şeklinde yapılabilmektedir. Dişlere uygulanan bu lazer tekniği şu anda kalıcı bleaching işlemlerinde gelinen en son teknolojiler arasındadır. Diş etrafındaki diş etine koruyucu bir plak yerleştirilerek beyazlatma işlemi lazer ile yapılabilmektedir.

Sararan Dişleri Beyazlatmak İçin Ne Yapılmalı?

Gündelik yaşam sırasında çeşitli nedenler ve koşullardan kaynaklı olarak dişler sararabilir ya da renk tonlarında değişimler ile karşılaşılabilmesi olağan ve normal bir durumdur. Sararan dişlerin beyazlatılması için pek çok farklı yöntemler bulunmaktadır.

Evde uygulanan doğal yöntemlerin dışında kalıcı bir beyazlık isteyenlerin tercih ettikleri beyazlatma yöntemleri olarak bleaching işlemleri tercih edilmektedirler. Uzman doktorlar tarafından uygulanan ve kalıcı olan diş beyazlatma işlemi ile kısa süre içinde kalıcı beyazlığa ulaşmak mümkündür. Uygulanan bu beyazlatma işlemleri ile birlikte hem sağlıklı ve bakımlı diş görünümlerine hem de estetik açıdan oldukça dikkat çeken bir gülüşe sahip olmak mümkündür.

Diş Yapısına Zarar Verir Mi?

Dişlere uygulanırken herhangi bir yapısal değişikliğe ya da kalıcı hasara neden olmayan bir estetik diş işlemidir. Uzman Diş hekimleri tarafından uygulanan beyazlatma işlemleri yani bleaching işlemleri, pek çok kişi tarafından en çok tercih edilen estetik diş tedavisi çözümlerinden birisidir. Dişlere uygulanan bu diş uygulaması dişlerde herhangi bir zarar, aşınma vb. gibi durumlar oluşturmamaktadır.

Dişler Beyazlığını (Bleaching) Nasıl Kaybeder?

Diş işlemlerinin uygulandığı dişlerin tedavi süresi bittikten sonraki bakımları ve diş kullanımları uygulanan işlemlerin kalıcılığı açısından oldukça önemlidir.

Beyazlatma işlemi yapıldıktan hemen sonra ilk on gün aşırı çay, kahve, sigara vb. gibi renk veren gıdaların tüketilmesi dişlere uygulanan beyazlatma işleminin beyazlığını kaybetmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle diş beyazlatma işlemlerinden sonra ilk dönemlerde tüketilen gıdaları dikkatle tercih edilmesi gerekmektedir.