Diş Estetiği

blank

Diş Estetiği Nedir?

Diş Estetiği; Diş beyazlatma veya porselen kaplama olduğu düşüncesi ile karşı karşıya kalınır. Aslında bunların hiçbirinin olmadığı ve bundan daha fazla olduğu bir gerçektir. Diş estetik uzmanları tarafından gerçekleştirilen bu işlem, kişiyi özel hissettirmeyi kılar.

Alanında uzman olan yetenekli diş estetik doktorlar tarafından, gülüşünüze güzellik katılır. Güzel gülüşler, her zaman için değerli ve akılda daha kalıcı olmayı hedefleyen bir durumdur. Sağlıklı ve güzel gülüşlerin yanında aynı zamanda, kişinin özgüvenli olmasında da büyük rol oynar.

Ağız ve diş bakımının doğru yapılması; diş sağlığını en doğru şekilde korumaya yardımcı olacak durumlardan biridir. Kısa süre için güzel ve doğal gülüşlere sahip olmak için, diş estetiği uygulaması tercih edilebilir. Oldukça faydalı ve sağlıklı avantajları olan bir estetik uygulamasıdır.

Konuşma sorunu yaşayan, çiğneme fonksiyonlarında güçlük çekme durumu olan kişiler için, çok ciddi yol kat edilmiş olur. Çeşitlerine göre değişkenlik gösterdiğinden dolayı, genelde hastanın rahatsızlığına uygun olacak seçim yapılır. Bu doğrultuda, estetik uygulamasının doğru yapılmasında da rol oynar.

Diş Estetiği Nasıl Yapılır?

Her şeyden önce yapılacak olan diş estetiği için, bazı önlemler alınır. İşlem sonrasında, ağız ve diş sağlığının kötü yönde etkilenmediğinden emin olmak gerekir. Diş yapısı şekillendirildikten sonra, gülümsemeyi olumsuz yönde etkilememesi gerekir. İşleme başlamadan önce, ağız içi temizliği yapılır. Ağızda bulunan bakterilerin temizliği yapılarak, ağız hijyeni en iyi duruma getirilir.

Diş etinin sağlıklı ve simetri görünmesi için, önlemler alınır. Daha sonrasında, dişlerin belli olduğu şekilde gülüş fotoğrafları çekilir. Fotoğraflar sayesinde, daha sonrasında ortaya çıkan farkı görmek ve fotoğraflar üzerinde çizim yapabilmek için avantaj sağlar.

Çizim işlemleri tamamlandıktan sonra, tedavi programı hazırlanmaya başlanır. Hastanın diş yapısının ne yönde değişeceği yönünde, bilgisayar üzerinde analizler gerçekleştirilir.

Çizim işlemleriyle birlikte, elde edilmiş olan modele uygun plak yapılır. Hastanın ağız içine yerleştirilir ve diş renklerinde beyazlatma işlemi yapılır. Ortodonti tarafından gerçekleştirilen işlemlerle birlikte, dişlerin düzgün olması ve gereksiz dişlerin kesilmesi önlenir.

Diş Eti Estetiği Hangi Durumlarda Yapılmaktadır?

Kişi, kendini iyi hissetmesi ve daha güzel görünmek için gülüşünü gizlemeden, istediği şekilde güler. Fakat bazı durumlarda özgüven eksikliğinin yaşandığı ve bu sebepten dolayı, gülüşünü gizleyen kişilere denk gelmek mümkündür. Bu gibi durumlarda, diş eti bozukluğu, dişlerde problemlerin yaşandığı sorunlar akla gelir.

Diş etindeki bozukluklarından kaynaklı olarak, gülerken kötü görüntünün ortaya çıkmasına neden olur. Sosyal yaşantının olumsuz etkilendiği ve özgüven eksikliğinin yaşandığı problemlerdir. Bu sebepten dolayı, herkesin kurtarıcı olarak gördüğü ve yaptıktan sonra pişman olamayacağı estetik uygulamaları arasında, diş estetiği yer alır. Uygulama sayesinde, daha mutlu ve güzel gülüşlerin ortaya çıkışı sağlanmış olur.

Dişlerde meydana gelen diş etindeki koyu renkli lekelerin giderilmesi ve dişlerin çarpıklığı giderilmiş olur. Estetik uygulamasından sonra, gülüşlerin gizlenmesine gerek kalmaz. Kişinin daha özgüvenli olduğu ve akılda kalma durumunun daha fazla olduğunu görülür.

Kimler Diş Estetiği Yaptırabilir?

Doğuştan veya sonradan, dişlerde meydana gelen çeşitli problemler mevcuttur. Gelişen teknoloji ile birlikte, pek çok alanda da değişimin yaşandığını görebilmek mümkündür. Dişlerdeki sorunların giderilebilmesi ve sağlığına kavuşturabilmek için, diş estetiğine ihtiyaç duyulur.

Bu uygulamadan herkes faydalanabilir. Özellikle; diş aralığında görülen boşluklar, diş renginde solgunluk, dişlerdeki kötü renk uyumu, çarpıklıklar, ağız ve diş sağlığını olumsuz yönde etkileyen birçok durumun giderilebilmesi için yapılabilir.

Diş Eti Estetiği Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

Diş üzerine yapılan estetiklerin, beraberinde çok fazla avantajı da beraberinde getirdiğini görebilmek mümkündür. Estetik açıdan iyi bir görünüm elde etmiş olsa da aynı zamanda, diş sağlığı için de büyük fayda sağlar. Ağız içinde oluşan yaralar ve kanamalar kısa süre içinde son bulur.

Estetik açıdan daha doğru bir görünüm elde edilir. Kişinin sosyal yaşantısını olumlu yönde etkiler, daha özgüvenli olması sağlanarak hayattaki olumsuzlukları geride bırakmaya yardımcı olur. Yapılan diş estetiğinde iltihapların önüne geçilir. Bunun yanı sıra, oluşabilecek diş kaybının önlenmesi sağlanır.

Diş etinde bulunan asimetrik sorunlar ortadan kaldırılır ve dişlerin aynı uzunlukta olması sağlanır.  Çeşitli nedenlere bağlı olacak şekilde, dişlerde meydana gelen kırık ya da eksik diş problemi ortadan kaldırılır. Aynı zamanda, diş üzerine kaplama yaparak daha doğal bir görüntünün ortaya çıkması sağlanır.

Diş Estetiği Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Uygulamanın mutlaka uzman hekimler tarafından yapılması gerekir. Diş bozukluğu ve diş boyutunun düzeltilmesi yönünde yapılabilecek tedavi yöntemidir. Görünüm açısından mutlaka yüz anatomisine uygun olması gerekir.

Dişlerdeki renk bozukluğunun doğru şekilde tedavi edilebilmesi ve daha beyaz dişlere sahip olmak için, uygulamanın aşama şeklinde gerçekleşmesi gerekir. Diş eksikliği ve boşluğunun, köprü yöntemiyle veya implant ile tedavi edilmiş olması gerekir.

Diş Estetiğinde Sıklıkla Uygulanan Yöntemler Nelerdir?

Genel olarak bakıldığı zaman, dişlerin görünümünü kötü yönde etkileyen durumlar söz konusudur. Bu yüzden, diş estetiğiyle birlikte bu kötü görüntünün ortadan kalkması sağlanır. Yapılan estetik uygulaması, pek çok kişi tarafından rağbet görür. Beğeni üzerine yapılır ve pişmanlık yaşanmaz.

Uygulama sayesinde, kişinin ruh ve genel sağlığını olumlu yönde etkilemiş olur. Sıklıkla tercih edilen diş estetiği uygulama yöntemleri arasında; porselen dolgular, tam seramik kaplamalar ve yaprak porselen olarak bilinen lamina uygulaması yer alır. İhtiyaç durumuna göre, belirlendikten sonra uygulanır.

Diş Estetiği Uygulamaları Nelerdir?

Birden fazla diş estetiği uygulaması olduğu için, hastanın rahatsızlığına uygun olan tedavi yöntemi seçilerek yapılmış olur. Sıklıkla gerçekleştirilmiş olan; gülüş estetiği, implant uygulaması, diş beyazlatma uygulaması, pembe estetik, porselen uygulamalar sayılabilir. Daha sağlıklı ve doğru karar verebilmek adına tecrübeli hekimler tarafından muayene gerçekleşmesi gerekir.

Diş Estetiği Ne Kadar Sürer?

Birden fazla diş estetik uygulaması olduğu için, türüne göre sürenin değişme durumu vardır. Bu sebepten dolayı, işlem hakkında kesin olarak bilgi vermek mümkün değildir. Ortalama bir aralık verilecek olursa, 4-7 gün arasında olduğu bilinir. Diş eti ve yapısında görülen rahatsızlık derecesine göre, değişkenlik gösteren bu durum için, tecrübeli uzmanlar tarafından ön muayene gerçekleşmelidir.

Diş Eti Estetiği Ne Kadar Sürede İyileşir?

Dişlerde meydana gelen yapının bozulmasına neden olan pek çok durum vardır. Günlük yaşamda tüketmiş olduğumuz ve tüketmekten vazgeçemediğimiz birtakım gıdalardan kaynaklı olarak ortaya çıkar.

Dişlerin yapısında meydana gelen mikroskobik boşlukların, zaman içerisinde koyulaştığı görülür. Tüketilen gıdalar arasında; kahve, çay, sigara gibi zararlılar görülür. Bunun üzerine, diş beyazlatma işlemiyle birlikte, diş yapısının doğal rengine dönmesi ve daha beyaz görünmesi sağlanır.

İşlem yapılırken lokal anestezi uygulamasına başvurulur. Estetik uygulaması sırasında, herhangi bir ağrı oluşumu veya acı hissetme söz konusu değildir. Tedavi tamamlandıktan sonra, anestezi uygulaması etkisi de bitmiş olacaktır.

Bu yüzden, işlemden sonra ortaya çıkan ağrılar üzerine mutlaka hekimin önermiş olduğu ilaçların düzenli kullanılması gerekir. İyileşme süreci için, hekim tarafından ortalama gün verilerek, bu zaman dilimi içinde ilaçların tüketilmesi tavsiyesinde bulunulur. İyileşme, çeşitli nedenlere bağlı olacak şekilde farklılık gösterebilir.

Dental İmplant Uygulaması Nedir? Ne Kadar Sürer?

Titanyumdan üretilmiş olan yapay diş köküne, dental implant denir. Bu yapının ağız ve diş sağlığına herhangi bir zararı yoktur. Tam aksine, insan dokusuna yakın ve uyumludur. Çok büyük avantajlar sağlar ve diş eksikliği gibi durumlarla karşı karşıya kalınmasıyla birlikte, devreye girer.

İşlem sırasında, lokal anestezi uygulanır ve cerrahi işlem kontrolünde gerçekleştirilir. İmplantın çene kemiğine yerleşmesiyle birlikte, ardından hasta sosyal yaşantısına geri dönebilir. Günlerce süren ağrıların açığa çıktığını söylemek mümkün değildir.

Gerçekleştirilen implant uygulamasını doğru şekilde takip edebilmek için, çene kemiğine bağlanması beklenir. Bunun için, yaklaşık olarak 3 aylık sürece ihtiyaç duyulur. Süreç tamamlandıktan sonra, diş yapımı aşamasına geçilerek diş tasarımı yapılır. Hastanın istekleri ve sağlığı doğrultusunda gerçekleştirilen bu işlemin aşama aşama ilerlemesi gerekir. Bunun için ise, 3-9 güne ihtiyaç duyulur.

Dental İmplant Uygulaması Nedir?

Dental implant uygulamasında, hasar görmekte olan ya da ağız içinde eksik dişin yerini doldurabilmek adına işlem yapılır. Gülüşlerin saklanmaması, özgüven yetersizliği yaşamadan rahat bir şekilde doğal gülüşe kavuşabilmek mümkündür.

Doğal dişlerin eksik olması durumunda, kurtarıcı bir tedavi yöntemi yerine geçer. Yapılacak olan uygulamanın yüz anatomisine uygun olması için, implant tipi ve çene yapısına uygun pozisyon ayarlaması yapıldıktan sonra gerçekleştirilir.

Tek Seansta Diş Estetiği Nedir? Ne Kadar Sürer?

Günümüzde pek çok alanda estetik uygulamasına başvurulduğunu biliyoruz. Buna rağmen, bazı bireylerin estetik kaygısı olduğu da bir gerçektir. Fakat gerçekleştirilen estetik uygulamasının uzman hekimler tarafından yapılması durumunda, herhangi bir sorunla karşılaşma durumu yoktur.

Gerçekleştirilecek olan diş estetiği uygulamasını, tek seansta gerçekleştirmek mümkündür. Bu durum, her ne kadar şüphe uyandırmış gibi olsa da, tek seansla diş estetiğine başvurma durumu mümkündür.

Yapılan tek seanslı diş estetiklerinde; yaprak porselen, porselen dolgu, tam seramik köprü uygulamasının yapılma durumu vardır. İlk olarak, dişin ölçüsü alınır. Bu işlem, dijital kamera yardımıyla gerçekleştirilmiş olur. 3D görüntülerle birlikte, dişin yapısını ve görünüşü burada görülür. Özel cihazlara tarafından hazırlanan dişlerin uygulaması yapılarak tek seansla birlikte, bu işlem tamamlanır.

Estetik Çeşitleri Neleri Kapsamaktadır?

Genel olarak bakıldığında herkesin ağız ve dişle alakalı problemleri olduğunu görebiliriz. Bu sorunların giderilebilmesi ve daha da kötüye gitmemesi adına, mutlaka tecrübeli hekimler tarafından kontrol altına alınmalıdır.

Dişlerde meydana gelen problemlerin giderilebilmesi ve daha özgüvenli gülüşlere sahip olabilmek için, bu problemlerin ortadan kaldırılabilmesi için, diş estetiği uygulamasına başvurulur. Bu uygulamalar çeşitlerine göre farklılık gösterir.

Uygulama çeşidine bağlı olarak; implant uygulamaları, porselen lamina uygulamaları, diş beyazlatma (Blenching), gülüş estetiği, kompozit bonding uygulamaları, inley/onlay restorasyonlar, yeniden konturlama, Gingivektomi, kayıp diş telafileri ve zirkonyum gibi uygulamalar sayılabilir. Yapılan uygulamalar, hastanın rahatsızlığına uygun olacak şekilde tedavi edilir. Kişinin daha sağlıklı, mutlu ve özgüvenli olmasına yardımcı olur.

Diş Estetiği Fiyatları 2022

Günümüz şartlarında sıklıkla gerçekleştirilmiş olan diş estetiği sayesinde daha sağlıklı ve güzel gülüşlerin ortaya çıktığını görebiliriz. Bu gibi durumlarda, işlemin nasıl yapıldığı, acı çekme durumunun olduğu ve fiyat bilgisi merak edilir. Özellikle fiyatın makul olması durumunda, estetik uygulamasının daha fazla rağbet gördüğünü görebilmek mümkündür.

Ne yazık ki, fiyat bilgisi hakkında kesin ve doğru bilgi verme durumu yoktur. Çünkü burada yapılacak olan işleme uygun olacak şekilde, fiyat listesi mevcuttur. Dolayısıyla; diş estetiği işleminin yapılacağı yer ile görüşme yaptıktan sonra güncel fiyat bilgisi alınabilir. Diş Estetiği Fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.