Gülüş Tasarımı

blank

Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş Tasarımı, estetik diş hekimliği uygulamaları, bir gülüşün güzelliğini bozan ağız ve diş yapısındaki her tür unsuru düzeltmek için yaptığımız tüm tedavileri kapsar.

Gülüş Tasarımı, estetik diş hekimlerinin sıklıkla gerçekleştirmiş olduğu ve akla gelen uygulamalar arasında yer alır. Ağız ve diş sağlığı denince genelde diş kaybı, ağız kokusu, diş ağrıları gibi konulara açıklık getirmek gelir.

Günümüz şartlarında bu problemlerin her geçen gün arttığını ve bunun için tedavi yöntemlerine başvurulduğu bilinir. Çürük diş problemi ise, çoğu kişinin başına gelen rahatsızlıklar arasında yer alır.

Pek çok ünlünün yaptırdığı ve gündemde olan gülüş estiği uygulamasının kişiye zarar verme durumu yoktur. Burada hastanın sağlığı ve özgüvenini arttırabilmek için yapılan tedavidir. Bazı kişiler bu uygulamada daha çok estetik anlayışını iyi dereceye getirmek için yapabilir.

Çok fazla yöntemin olmasıyla birlikte güzel gülüşlere sahip olmanın yolları mevcuttur. Yüz anatomisine uygun olan gülüş tasarımı birden fazla işlemin bir araya gelmesini sağlayan uygulamadır.

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Birden fazla tedavi yönteminin olması durumunda, gülüş tasarımı estetiği basit bir şekilde yapılabilir. İşlem öncesinde diş hekimleri tarafından hastanın ön muayenesini gerçekleştirir ve burada sorunlar, istekler dile getirilmiş olur.

Estetik kaplamalar, diş beyazlatma, diş boyunun uzatılması, diş eti tedavisinin gerçekleşebilmesi adına tecrübeli hekim tarafından, işlemin yapılması uygun görülür. Tedavi sürecinin problemsiz yaşanması için, bazı tetkikler yapılır.

Tedavi süreci başlamadan önce, video ve fotoğraf çekimleri gerçekleştirilir. Tasarımın yapılabilmesi için mutlaka üst ve alt çenenin ölçülerinin alınması gerekir.

İlk randevuda hastanın sorunları ve istekleri üzerine, çalışmalar yapılarak değerlendirilir. Talep üzerine, istenen gülüş için uygun olan dizayn yapılır. Alınan çene ölçüleri ile birlikte, dijital tasarımdan model dönüştürme testi yapılır.

Gülüş tasarımı, diş estetiğini belirleyen unsurları değerlendirmekle başlar. Bunlar;

  • Dişlerin ve dudakların birbirine olan mesafesi,
  • Diş eti kontürleri,
  • Dişlerin kesici kenarlarından yatay olarak geçen hayali çizgi,
  • Dişlerin boyutları,
  • Dişlerin rengi.

Bu esnada, hastanın ikinci randevuyu oluşturması sağlanır. Tasarlanan dijital tasarım modelinin silikon olan kabı, hastanın dişlerine yerleştirilir. Ayna karşısında kamera kaydı alınarak incelemesi yapılır. En iyi gülüşü tasarlayabilmek için, hastanın ağız içinde tasarımın gösterilmesi gerekir. Bu durum da ortalama olarak iki üç seans sürebilir.

Gülüş Tasarımı Kimlere Uygulanır?

Estetik uygulamaları, kişilerin rahatsızlık duyduğu veya görsel açıdan kötü görüntünün ortaya çıkmasıyla birlikte gerçekleştirilir. Bu uygulamanın daha sağlıklı ve etkili sonuçlanabilmesi adına, uzman hekimler tarafından işlemin gerçekleşmesinde fayda vardır.

Yapılan estetik uygulamaları, ruh halini etkileyen ve kişinin özgüvene sahip olmasını sağlayan tedavi yöntemlerindendir. İnsanın kendini iyi hissetmesi veya başkası tarafından çekici görünmek istemesi, kendisinin mutlu hissetmesini de sağlamış olur. Bu sebepten dolayı, günümüz şartlarında bu uygulamadan faydalanan pek çok insan vardır.

Bununla birlikte; ağız ve diş probleminin kontrol altına alınabilmesi için; dişlerde meydana gelen diş dizilimindeki çarpıklıklar, dişlerin uğradığı anormal renklendirmeler, dişlerde lekelenme problemi, eksik veya kırık diş sorunu, diş etinin görüntüsü normaline göre kötü durması, diş boyunun anormal görünmesi durumunda bu orantısızlıkların giderilmesinde rol oynar.

Estetik uygulamaları yapılırken eğer zorunlu sebeplerden kaynaklı olarak yapılmıyorsa, 18 yaşına kadar beklenmesi önerilir. Vücudun gelişim sürecini tamamlayabilmesi adına, ergenliğin de bitmiş olması gerekir. Oluşabilecek olumsuzlukların önüne geçmek için, diş kliniğine uğrayarak detaylı bilgi alınabilir.

Gülüş Tasarımı Sonrasındaki Avantajlar

Gülüş estetiği uygulanmadan önce, hastanın önce ve sonrasındaki ağız ve diş fotoğrafları çekilir. Bu sayede, yapılacak olan uygulamanın planlaması doğru şekilde yapılmış olur. Dişlerdeki orantısız durumların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Kırık ve eksik dişlerin düzeltilmesinde de rol oynar. Daha güzel parlayan dişlere sahip olarak, bütün ilgiyi üzerinize çekebilirsiniz. Dişlerdeki renk anormalliği daha net bir görünüme sahip olur. Diş ve diş etinin sağlıklı olmasını sağlar.

Gülüş Tasarımı Çeşitleri Nelerdir?

Bilindiği gibi estetik uygulamaları kişiye özel yapılır. Bu sebepten dolayı, gülüş tasarımı çeşidine karar vermeden önce, hastanın rahatsızlığı ve problemleri göz önünde bulundurularak yapılır. Yapılan muayene ile birlikte, hasta şikâyetleri ve istekleri dikkate alınarak planlama gerçekleştirilir.

Gülüş estetiği çeşidine bakılacağı zaman, sıklıkla yapılan uygulamalar; çekici estetik gülüş, sportif gülümseme, entelektüel gülüş olacak şekilde ele alınabilir. Buna ek olarak; odaklanmış gülüş tasarım, Hollywood gülüş tasarım, odaklanmış gülüş tasarım, doğal, oval, yumuşatılmış, genç, kuvvetli gülüş tasarımı sayılabilir.

Çekici Estetik Gülüş (Sexy Smile) Nedir?

Diş hekimi tarafından yapılacak olan gülüş tasarımı çeşitlerinden olan Sexy Smile uygulaması, sıklıkla tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir. Geneline bakılmasıyla birlikte, oldukça rağbet gören tedavi uygulamasıdır.

Bu uygulamada yapılacak olan işlemde; dişlerin ön plana çıkması sağlanır. Ön dişlerin ön plana çıkarılmasıyla birlikte, kişinin daha genç ve estetik görünmesi sağlanır. Güzel ve çekici gülüşlerin kazanıldığı tedavi yöntemidir.

Entelektüel Gülüş (Sophisticated Smile) Nedir?

Bir diğer gülüş estetiği uygulamasının çeşitleri arasında yer alan entelektüel gülüş olarak ele alınır. Burada hastanın dişleri yatak ve düz bir çizgi üzerine sıralanması sağlanır. Bu uygulamayla birlikte, güzün daha bilgili ve dolgun olmasına yardımcı olunur. Daha çok, yüzün alt kısmını etkiler. Avantajları olduğu kadar, dezavantajları da vardır.

Sportif Gülümseme (Sporty Smile) Nedir?

Sıklıkla ve son olarak ele alınacak olan gülüş estetiği uygulamasında, sporty smile vardır. Burada ise, orta kesici dişlerinin diğer kesici dişlere göre daha uzun olması sağlanır. Yüz ifadesinin daha sıcak ve içten olması için yüz ifadesidir. Daha çok, genç ve çocuksu bir gülüşün ortaya çıkması sağlanır.

Gülüş Tasarımı Kalıcı Mı?

Diş estetik uygulaması arasında yer alan gülüş tasarımı çeşitlerine göre sınıflandırılır. Yapılan uygulamanın pek çok avantajı vardır. Burada hastanın diş problemlerini giderebilmek için, yapılan tedavi yöntemidir. Özellikle eksik ve kırık diş sorunu için, oldukça faydalıdır.

Bu yüzden, bu uygulamanın kalıcı ve uzun vadeli olduğunu söylemek de mümkündür. Kalıcılık süresini arttırmak ve uzun vadeli oluşunu sağlamak için, ağız ve diş sağlığına dikkat edilmelidir. Burada rutin kontrollerin de ihmal edilmemesi gerekir.

Gülüş Tasarımı Ne Kadar Sürer?

Tedaviye başlamadan önce, hastanın diş ve çene kemiğinin ölçüsü alınır. İlk seansla birlikte, kişinin verileri toplanır. Sorun ve isteklere göre planlama yapılır. Gülüş estetiği için, ortalama bir süre vermek gerekirse bunun totalde 5 gün ile sınırlı olduğunu söylemek mümkündür.

Herhangi bir aksaklığın yaşanmaması durumunda, bu günler içerisinde tedavi tamamlanabilir. İşlemin, güvenilir uzman hekimler tarafından yapılacağına emin olduktan sonra, gerekli olan çalışmalar yürütülebilir.

Gülüş Tasarımı Yapılırken Hangi Detaylara Dikkat Edilmesi Gerekir?

Tedaviye başlamadan önce hastaya gülüş tasarımı provası yapılır. Burada gerçekleştirilecek olan provanın en büyük amacı; kişiye yapılacak olan uygulamanın hasta tarafından kabul görüp görmeyeceğidir. Hastanın işlemi onaylaması durumunda, gerekli olan işlemler yapılarak sorunun önüne geçilmesi sağlanır.

İşlem sırasında küçük değişimler yapılabilir. Mutlaka uzman hekim tarafından işlemin yapıldığından emin olmak gerekir. Gülüş estetiğinde hastanın yüz anatomisine uygunluğu kontrol edilmelidir. Kişinin tarzına ve diş formlarına uygun olacak şekilde, tedavinin gerçekleştirilmesine özel gösterilir. Hastanın daha önceden yapmış olduğu botoks, çene veya dudak dolgusu göz önüne alınarak planlanır.

Gülüş Tasarımında Kaplama Her Zaman Yapılır Mı?

Gülüş estetiği yapılırken pek çok tedavinin birlikte yapıldığını söylemek mümkündür. Her hastanın sorunu aynı olmadığı gibi, ihtiyaçları da aynı olmayabilir. Bu yüzden, hastanın ön muayenesini gerçekleştirdikten sonra, ihtiyaca uygun olan tedaviler için planlama yapılır.

Yapılacak gülüş estetiği uygulamasının çoğunda kaplama yapılır. Buna örnek vermek gerekirse; zirkonyum kaplama ve porselen kaplama sayılabilir. Uzman hekim tarafından ön muayenenin gerçekleştirilmesiyle beraber ön bilgilendirme de yapılır.

Gülüş Tasarımını Bozan Çenedeki Bozukluklar Nasıl Giderilir?

Çevresel veya genetik faktörlerden kaynaklı olarak, kişinin herhangi bir yerinde veya çenesinde eklem bozuklukları meydana gelebilir.

Sonradan meydana gelen problemler daha çok; alınan darbe, baskı, yumruk, kaza gibi durumlardan meydana gelebilir. Her zaman daha sağlıklı ve doğru bir yaşam sürdürebilmek adına, dikkatli olmak gerekir.

Genetik faktörlerden kaynaklı olarak oluşan çenedeki eklem bozukluklarının ise, estetik operasyonlarla giderilme durumları vardır. Hastada görülen bu problemlerin tedavi edilebilir olması için, ilk olarak gelişim sürecini tamamlaması gerekir. Genel olarak bilinen bilgilerden bir tanesi; 18 yaşına kadar estetik uygulaması yapılması önerilmez.

Fakat bunun daha sağlıklı sonuçlanabilmesi ve etkili sonuçlar alabilmek adına, 20 yaşına kadar beklenmesi önerilir. Ciddi rahatsızlıkların ortaya çıkması durumunda ise, ortopedik doktorlar tarafından müdahale edilerek, sonuca kavuşturulur. Çenede meydana gelen bozuklukların mutlaka cerrahi işlemlerle giderilmesine önem göstermek gerekir.

Gülüş Tasarımında Hangi Ayrıcalıklı Tedaviler Yapılır?

Gülüş estetiğinde ek olarak yapılan tedavilerden biri, diş beyazlatmadır. İşlem süresi kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Fakat ortalama bir süre vermek gerekirse; dişlerin tonunu açmak için, 40 dakika yeterlidir. Yapılan diş beyazlatma uygulamasından sonra kişinin sağlığına ve beslenmesine dikkat etmesi de gerekir. Çünkü burada rengi açılıp beyazlatılan dişlerin vadesi,, bir yıl ile sınırlıdır.

Yapılacak olan zirkonyum kaplama uygulaması, ek tedavi olarak bilinir. Bu uygulama ile birlikte, daha estetik ve hoş bir görüntünün ortaya çıkması sağlanır. Hastanın rahatsızlığına göre yapılan tedaviler farklılık gösterebilir.

Eksik dişlerde genelde, implant uygulamasına başvurulur. Porselen braketlerin tercih edilmesi ile birlikte, çarpık diş sorunlarının da tedavisi gerçekleştirilir. Yapılan estetik görüntüde dişlerin üzerine yerleştirilen porselen laminalarla gülüş tasarımı yapılabilir.

Gülüş Tasarımı Yaptıranların Yorumları

Bu konuda yapılan yorumlar; “Dişlerimde oldukça orantısızlık meydana gelmişti. Bu sebepten dolayı, gülüşlerimi saklamaya çalışıyordum. Her geçen gün bu sorunun beni rahatsız ettiğini ve kendimi sınırlandırmamam gerektiğini anladım. Diş kliniğine giderek sorunumu dile getirdim.

Aldığım cevaplar, kafamdaki soru işaretlerini giderdi. Gülüş estetiğiyle birlikte, daha sağlıklı sonuçlara ulaşmamı sağladı.”  ve “Bence dişlerinin görüntüsünün, en güzel ve muhteşem görüntüye sahip olmasını isteyenler için yapılabilecek tedavi yöntemidir.” olarak karşımıza çıkar.

Bunlarla birlikte; “Eşimle birlikte yaptığımız bu uygulamadan oldukça memnun kaldık. Şimdiye kadar bu sorunumuzu ertelememizi gerektiren durumun ne olduğunu çözmüş değiliz. Fakat iyi ki yaptık diyoruz ikimiz de.” ve “Uzun vadeli bir tedavi yöntemi olduğu için, ne kadar memnun kaldığımı dile getirsem de kelimeler yetersiz kalır. Çünkü bu kadar etkili olacağını düşünememiştim.” yorumları da mevcuttur.

Aynı zamanda; “İlk başlarda benim olmayan dişlere nasıl adapte olacağımı düşünüyordum. Herhalde çok uzun sürmeden uygulamadan vazgeçeceğimi düşündüm. Fakat görüntü açısından beni cezp ettiğini söyleyebilirim.” şeklinde yorumlar da mevcuttur.

Gülüş Tasarımı Fiyatları 2022

Burada gülüş tasarımı uygulamasının birden fazla çeşidi içinde barındırır. Bu sebepten dolayı, yapılacak uygulamanın çeşidine karar verebilmek için, hastanın rahatsızlığı göz önüne alınır.

Rahatsızlığa uygun olacak şekilde, çeşidine karar verilir. Daha sonrasında ise, gülüş estetiği hakkında fiyat bilgisi alınabilir. Fiyat hakkında kesin ve güncel bilgi alabilmek için, işlemin yapılacağı klinikle iletişime geçilir. Gülüş Tasarımı Fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

“Güzel bir gülüş, karanlık bir eve giren güneş ışığına benzer.” Tolstoy