Gülüş Tasarımı

Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş tasarımı, çeşitli nedenlerden dolayı kişilerin ağız bölgelerinde oluşan ve kişiye estetik olmayan bir görünüm kazandıran bozuk dişler ya da diş etlerinin hastaların yüz şekillerinin de göz önünde bulundurarak kişinin yeni bir görünüme kavuşmasına olanak tanıyan estetik bir işlemdir. Estetik diş hekimliği denlince akla ilk gelen kavramlardan birisi olmasının yanı sıra aynı zamanda günümüzde pek çok kişi tarafından tercih edilen bir estetik işlemidir.

Genel toplum algısında Hollywood tasarımı olarak da bilinen gülüş tasarımı pek çok farklı nedenlerden kaynaklı olarak kişilerde bozulan diş görünümünün ya da diş etlerinin estetik ile düzenlemesi ile yapılır. Hastaların yüz şekilleri ve yüz hatlarının gereksinimlerine göz önünde bulundurularak planlanan ve hastaya uygulanan bir estetik işlemdir.

Yapılan tüm bu estetik işlemlerden sonra kişinin yüz hatlarına uygun olarak tasarlanmış gülüş oldukça doğal ve güzel bir görünüm ile kişiyi olduğundan daha dikkat çekici bir görünüme kavuşturur. Bu işlem gerçekleştirilebilmesi için pek çok işlemin bir arada uygulanması gerekmektedir.

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

İilk olarak hastaların işlem için ihtiyaçlarının doğru şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Doğru şekilde belirlenen hasta ihtiyaçlarından sonra hastanın ağız bölgesindeki gerekli tüm ölçekler dijital ölçümler ile alınır. Hazırlanan bu modeller üzerinde problemler belirlenerek tedavi planlaması yapılır. Ölçümlenerek hazırlanmış olan restorasyonlar ile Tedavi sonrasında oluşacak en yaklaşık görüntüler yine programlar ve hasta ağzına aslına uygun şekilde hazırlanan geçici restorasyonlarla hastaya sunulur ve fikirleri alınarak hazırlanmış olan ölçümler hastaya uygulanır.

Bu işlemlerin ardından ortodontik tedaviye gerek duyulmadığı anlaşılınca diş etlerindeki seviye bozuklukları düzenlenerek diş eksikliklerinin olduğu bölgelere implant tedavi uygulanarak eksik dişler tamamlanır. Gerekli görülen tüm cerrahi uygulamalar gerçekleştirildikten ve bu uygulamaların iyileşme süreleri dolduktan sonra diş beyazlatma işlemleri yapılır.

Bu aşamaların ardından dişlerde görsel ve biçimsel olarak kalan tüm bozukluklar giderilir ve dudak şekli de göz önünde bulundurularak tasarıma son hali verilir. Tüm bu işlemlerin sonucunda hayalini kurduğunuz ve size en çok yakışan gülüşe sahip olabilir ve olduğunuzdan daha dikkat çekici olabilirsiniz.

Gülüş Tasarımı Kimlere Uygulanır?

Gülüş estetiği, diş dizimlerinde çapraşıklık olan kişilere, diş renklerinin anormal derecede sarı ya da normal renginin dışında bir renge sahip olan kişilere, diş boyutlarında düzensizlik ya da kötü bir görüntü olanlara, çeşitli diş eti problemi olanlara, eksik diş problemi olanlara, diş ve diş etleri arasında orantısızlık olanlara vb. gibi çeşitli problemlere sahip kişilere uygulanır.

Gülüş Tasarımı Hangi İşlemleri İçerir?

Her hastanın estetik ihtiyaçları farklı şekillerdedir. Bu nedenle her hastaya uygulanacak olan işlemler kişiye özel olarak belirlenir. Bu işlemleri belirlerken hastanın, yüz hatları, cinsiyeti, yaşı ve beklentileri gibi faktörler dikkate alınarak işlemler uygulanır.

İlk önce varsa çürük dişler ve diş eti hastalıkları tedavi edilerek diş temizleme işlemleri uygulanır. Ardından genellikle gingivektomi adı verilen diş eti estetiği girişimleri, diş beyazlatma işlemleri, diş eksikliklerinin implant ya da protez uygulamaları ile telafi edilmesi, porselen lamine işlemlerinin ve kaplamalarının yapılması ve son olarak da ortodontik yani tel tedavisinin yapılması şeklinde sıralanabilir.

Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Estetik tedavi uygulamaları, diş ve diş etinde görülen şekil ve biçim bozuklukları, orantısızlık ve diş renklenmeleri vb. gibi sorunlarında kullanılan bir estetik tedavi yöntemidir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Gülüş estetiği tedavisinde kullanılan yöntemler kişiye özel olarak değişmektedir. Her hastanın ağız problemi ve bu problemleri gidermek için kullanılan yöntemler farklı farklıdır. Fakat genellikle diş eti estetiği girişimleri, diş beyazlatma yöntemleri, diş eksikliklerinin implant ya da protez uygulamaları ile telafi edilmesi, kaplama işlemlerinin yapılması ve son olarak ortodontik tedavilerin uygulanması şeklinde yapılmaktadır.

Çekici Estetik Gülüş (Sexy Smile) Nedir?

Gülüş ifadelerinden birisi olan çekici estetik gülüş, Ön dişlerin diğer yan dişlere göre fark edilebilir bir biçimde uzundurlar. Aslında gençlerde diş biçimi bu şekildedir ancak ön keserler ilk süren dişler olduğundan dolayı zamanla yıpranarak boyları kısalır. Bu durum beraberinde yaşlı bir görünüm getirmektedir. Daha çekici bir gülümsemeye sahip olunabilmesi için ön dişler bu şekilde dizayn edilir.

Entelektüel Gülüş (Sophisticated Smile) Nedir?

Dişler yatay düz bir çizgi üzerine sıralanmıştır. Bu gülüş biçiminde yüzde olgun ve bilgili bir ifade bulunur. Yüzün alt bölgesi diğer bölgelere göre daha fazla vurgulanır. Düz bir çizgi şeklinde sıralanan dişlerin entelektüel ve bilgili bir gülüş estetiği yapılmaktadır.

Sportif Gülümseme (Sporty Smile) Nedir?

Sportif gülümseme ise entelektüel gülüş ve çekici gülüş arasında olan bir gülüş biçimidir. Orta kesici dişler yan kesici dişlerden çok az uzundur. Yüzde sıra dışı, içten ve çekici bir ifade verir.

Gülüş Tasarımının Avantajları Nelerdir?

Günümüz yaşam şartlarında dış görünüş ve güzellik neredeyse her birey için fazla mesai harcadıkları ve önemsedikleri bir konu haline gelmiştir. Dış güzellik, hem diğer insanlar tarafından güzel görünerek dikkat çekme açısından oldukça önemli hem de kişinin özgüveninin yerinde olması açısından büyük destekçiler arasındadır. Gülüş estetiği ile istedikleri görünüme ve gülüşe sahip olan bireyler güven kazanarak hayatlarının diğer alanlarında da başarılarını devam ettirmektedir.

Gülüş estetiği bunların dışında pek çok farklı avantajı bulunmaktadır. Diş renklerinin daha net ve tek ton olması, diş etlerinin olduğundan daha sağlıklı görünmesini sağlamasının yanı sıra aynı zamanda yüz çenesi ile uyumlu ve daha doğal görünen dişlere sahip olmak mümkündür.

Gülüş Tasarımı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir?

Pek çok kişi tarafından tercih edilen ve uygulanan estetik tedavilerden birisi olan gülüş estetiği uygulamalarında gülüş dizaynı yapılırken bireyin yüz hatları, göz, kulak, burun ve çene ucu gibi tüm parametreler göz önünde bulundurularak tasarım işlemi gerçekleştirilir.

Diş formları belirlenirken kişinin yüz hatları ve yüz şekilleri ile uyum içerisinde olmasına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda gülüş tasarım estetik tedavi işlemlerinde dudaklar da oldukça önemlidir. Gerekli görüldüğü durumlarda dudak ve çene bölgesi botoks, dolgu gibi işlemlerle desteklenerek tasarım gülüşün son hali belirlenebilir.

Gülüş Tasarımı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gülüş estetik tedavisi yapıldıktan sonra ağza uygulanan işlemlerin uzun ve sağlıklı ömürlerinin olabilmesi için gülüş tasarımı sonrası dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Bu gereklikler dişlerin ve ağız sağlığının bakımını sağlarken aynı zamanda dikkat çeken gülüşünüzün sağlıkla korunmasını sağlamaktadır. Gülüş estetiği sonrası, düzenli olarak günde 2 ila 3 kez dişlerin fırçalanması gerekmektedir.

Diş fırçalama işlemleri uygulanırken aşındırıcı özelliği bulunan macunlar tercih edilmemelidir. Bir diğer gereklilik ise diş ipi kullanımıdır. Diş ipleri dişlerde kalan plakların temizlenmesini sağlayarak diş çürümelerine de engel olmaktadır. Aynı zamanda kalem, ceviz, fındık vb. gibi dışı sert olan nesneler ya da yiyeceklerin ağza sürülmemesi gerekmektedir.

Gülüş Tasarımı Yaptıranların Yorumları 2022

Gülüş estetiği yaptıran kişilerin yorumlarında genellikle, kaliteli malzemeler ile hijyenik ve tam donanımlı diş kliniklerinde, uzman hekimler tarafından tedavi gören hastaların sonuçtan son derece memnun kaldıkları gözlemlenmektedir. Hastalara uygulanan bu işlemlerden sonra daha önce yaşamış oldukları çeşitli streslerden ve özgüvensizliklerden kurtulduklarını ifade etmektedirler.

Doğru yerde, doğru muayeneler ile tecrübeli kişilerce yapılan uygulamalar gülüş tasarımı tedavisinin büyük bir başarıyla sonuçlanmasını sağlamaktadır. Bu nedenle yapılacak olan tedavilerin en iyi kliniklerde ve alanında uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.

Gülüş Tasarımı Kalıcı mı?

Gülüş tasarımının ömrü net bir şekilde belirli değildir. Fakat kronların ve köprülerin ortalama 10 yıl kullanılması beklenir.

Gülüş Tasarımı Ne Kadar Sürer?

Gülüş estetiği estetik tedavilerinde yapılacak olan tedavilere göre değişkenlik göstermesi ile birlikte yaklaşık olarak 6-15 gün süre zarfı boyunca sürer.

Gülüş Tasarımı Fiyatları 2022

Estetik gülüş tedavi fiyatları kişiye uygulanacak olan tedavilere ve uygulanan işlemlere göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda gülüş estetiği yapıldığı kliniğe göre de fiyatlandırmalarda değişiklik göstermektedir.

Gülüş Tasarımı Hakkında Merak Edilenler

Gülüş estetiği ile ilgili merak edilen pek çok şey bulunmaktadır. En çok merak edilenler arasında gülüş estetiği hangi durumlarda kimlere uygulandığı sorusudur. Aynı zamanda tedavinin ne kadar sürdüğü ve nasıl uygulandığı da merak edilen şeyler arasındadır.

Mock-up Nasıl Uygulanmaktadır?

Mock-up, gülüş tasarımı düşünen kişiye dişlerde herhangi bir geri dönüşü olmayan işlem yapılmadan önce kişiye özel olarak hazırlanan ve uygulanan bir yöntemdir. Bu işlemde Dişlerde herhangi bir hazırlık yapılmadan, sadece hastadan ölçü alınıp elde edilen ağız modeli üzerinde yapılması planlanan işlemler tasarlanır ve uygulanır. Tüm tasarım işlemi biten tasarım ağız içerisine aktarılarak bireyin ve hekimin değerlendirmesi, düzeltmeler yapılır

Gülme Hattı Nedir?

Gülme hattı, gülüş esnasında çalışan kasların tamamen kasarak derin bir gülüş hali alarak ağız içinde görünen penceredir. Bu hatta üst dişer, dudağın alt kenarının ve üst diş etlerinin belirli bir altın oranda olması gerekmektedir.

Gülüş Estetiğinde Yüz Şekli Önemli midir?

Dişler, yüz ve gülüş bir bütün halindedir. Yüz görünümünde bir bütünlük olunabilmesi açısından gülüş tasarımında yüz şekli en önemli parametrelerden birisidir. Dikkat çeken gülüş tasarımları için Yüz şekli ve gülüş arasında bir ahenk uyumunu korumak gereklidir.

Gülüş Estetiğinde Neden Prova Seansı Yapılır?

Gülüş estetiği tedavi işlemlerinde prova seansının yapılmasının en önemli nedeni hastanın gülüş tasarımını onaylayarak kabul etmesidir. Hastanın hoşuna gitmeyen ya da onarılmasını istediği durumlar düzeltilerek hasta memnuniyeti sağlanır.

Gülüş Estetiğinde Kaplama Her Zaman Yapılır mı?

Gülüş estetiği tedavi süresince diş kaplama işlemleri her dişe yapılan bir işlemdir. Gülüş estetik operasyonunda kişilere pek çok farklı işlemler uygulanır fakat Gülüş estetiğini oluşturabilmek için genellikle diş kaplama işlemi yapılır ve bu kaplama işlemlerinde zirkon kaplama kullanılır.

Gülüş Estetiğinde Tasarımını Bozan Çenedeki Bozukluklar Nasıl Giderilir?

Çenedeki bozukluklar kişilerde genetik bozukluklar olabilir. Kişilerde bulunan bu bozukluklar kişinin gülüş estetiğini olumsuz olarak etkiler. Fakat bu bozuklukların çoğu tedavi edilebilen bozukluklardır. Çene gelişimi dikey yönde gerileme veya artış göstermişse ifade de bozuklukların yaşanması olağan bir durumdur. Bu sorunların giderilmesi için çeşitli Tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bir tedavi yöntemi olarak ortopedik tedavi ile çene bozuklukları düzeltilebilirken Çenede bulunan bazı bozukluklar ise kesinlikle cerrahi işlem uygulanması gerekebilmektedir.

Gülüş Estetiğinde Hangi Ayrıcalıklı Tedaviler Yapılır?

Gülüş tasarımı estetik tedavi işlemlerinde genellikle kullanılan tedavi yöntemlerinin dışında hastanın tercihine ve ihtiyacına göre çeşitli tedaviler de yapılır. Bu tedaviler ise şu şekilde sıralanabilir. Gülüş estetiği, implant tedavisi, ortodontik tedavi, lamina porselen, zirkonyum diş kaplama, kanal tedavisi ve bonding uygulaması şeklindedir.