İmplant Tedavisi

blank

İmplant Tedavisi Nedir?

İmplant Tedavisi, diş hekimlerince; protez ve köprü alternatifleri, implant tedavisinde tercih edilebilir. Bakıldığı zaman hem kozmetik açıdan hem de sağlık açısından büyük sorunlara neden olan diş rahatsızlıkları, diş hekimleri tarafından kontrol altına alınabilir.

Eksik dişlerin yerini dolduran ve titanyumdan yapılmış olan vidalar olarak bilinir. Bu vidaların insan sağlığına zararı yoktur. Vücut ile uyumlu oldukları için anında etkilerini gösterirler.

Ağız içine yerleştirilen vidaların üzerine protez yerleştirilerek, estetik görünüm kazandırılır. Uygulamanın en büyük avantajı ise, komşu dişlere zarar vermediği için gönül rahatlığıyla implant tedavisi uygulamasından yararlanılabilir.

İmplant Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

Estetik bir uygulama olduğu bilinen implant uygulaması, özel şartlar içerir. Eksik diş sorunu ve çürük sorunu olması durumunda yapılan implant tedavisi birden fazla avantajları mevcuttur.

Yapılacak olan tedavinin uygulanabilir olması için, bireyin mutlaka gelişim sürecini tamamlamış olması gerekir. bilindiği gibi vücudun gelişim sürecini tamamlama süreci 18 yaşına kadar devam eder. Bununla birlikte, bazı kişilerde bu süreç daha fazla uzayabilir. 18 yaşını doldurmadan uygulamanın yapılması uygun değildir.

Hastanın tedaviye uygunluğunu tespit edebilmek adına bazı tetkikler yapılır. Şeker hastalığı olan kişilerin işlem öncesinde bu rahatsızlığının yoluna girmiş olması gerekir. Bununla birlikte, kan sulandırıcı ilaçların kullanımı olmamalıdır. İlaç kullanımına ara verilmiş olması ve yahut kesilmiş olması gerekir. ,

Özellikle kan sulandırıcı ilaç kullanımında, işlemin gerçekleşme durumu pek mümkün değildir. İşlem sırasında oluşabilecek rahatsızlıkların önüne geçilmesi için, alınan önlemlerdir. Kemik erimesi olan kişilerin tedavisi tamamlanmalıdır. Aksi durumlarda, bu rahatsızlıklar sonucunda işlemin gerçekleşme durumu oldukça imkansızdır.

İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

İmplant uygulamasının gerçekleşebilmesi adına ilk olarak hasta muayene edilir ve oluşabilecek problemlerin önüne geçmek için, bazı tetkikler yapılır. Hastanın işleme uygunluğu tespit edildikten sonra, gerekli olan çalışmalar yürütülmüş olur. Hasta sedyeye alınarak hafiften bir sedasyon verilir.

İşlem öncesinde çekilen röntgen ve yapılan muayeneler sonucunda gerekli planlama yapılır. Diş ölçüsü ve çene kemiğinin ölçüsü alınmış olur. Dental implant iki farklı şekilde gerçekleştirilebilir. Hastaya uygun olan seçeneğe karar verdikten sonra protez yerleştirmesi yapılır.

Yapılan implant tedavisi kişiye zarar vermeden, gönül rahatlığıyla yapılabilir. Yemek yeme sırasında, gülme sırasında herhangi bir problem yaşanmaz. Tam aksine, kişinin daha sağlıklı ve özgüvenli olması sağlanır. İmplantlar yapımında titanyum kullanıldığı için, burada direncin arttırılması da sağlanmış olur. Bu durum özellikle çene kemiği dar olan kişiler için kullanılır.

 İmplant Diş Tedavisi Kaç Aşamadan Oluşur?

Yapılan implant tedavisi iki aşamadan meydana gelir. Bu aşamaları carrahi ve üst yapı aşaması olarak ele almak mümkündür. Yapılacak olan implantın kemiğe yerleştirilebilmesi için, biraz süreye ihtiyaç vardır. Cerrahi uygulamanın normal şartlar altında süresi, 15 dakikadan ibarettir.

Toplamda ne kadar süre gibi bir soruyu kesin olarak yanıtlamak mümkün değildir. Çünkü bu, hastanın diş ve kemik yapısının durumuyla alakalı bir şeydir. Aynı zamanda, yerleştirilecek olan implant sayısı da buna ek olarak sayılabilir.

Bazı durumlarda hastalara lokal anestezi uygulayarak implantın çene kemiğinin altına yerleştirilmesi sağlanır. Bu durum karşısında, herhangi bir ağrı çekme durumu olmaz. Operasyon sonrasında anestezinin etkisini 4-5 saat görebilmek mümkündür. Bu süreçte herhangi bir ağrı hissi oluşmaz fakat kişiden kişiye farklılık gösteren bir durumdur.

İmplantlar yerleştirildikten sonra 3-4 ay kadar bekleme süresine ihtiyaç vardır. Tamamlanan süreç sonrasında, ikinci aşamaya geçilir. Bu da üst yapım aşamasıdır. Yaklaşık olarak iki hafta tamamlanmalıdır. İmplant yerleştirilmesi tamamlandıktan sonra, tedavi de tamamlanmış olur.

İmplant Diş Faydaları Nelerdir?

İmplant yaptırmanın pek çok faydası vardır. En büyük avantajları arasında; uzun ömürlü kullanılması olarak bilinir. Hijyen konusuna dikkat ederek, herhangi bir sorunla karşılaşmamayı sağlar. Ağızda uzun süre kalabilme özelliği olduğu için, yaklaşık olarak 40 yıllık süreç devam ettirilebilir.

Zararlı gıdalardan uzak durmak ve günlük bakımın yapılmasıyla birlikte, daha uzun ömürlü olmasına yardımcı olunur. Çiğneme fonksiyonunu, estetik ve görünüm bakımından oldukça kalitelidir. Günümüz şartlarında belki de en sağlıklı ve avantajlı olan önemli buluştur.

Oluşabilecek diş kayıplarının, sayısı önemli olmadan, başarılı bir şekilde gerçekleşmesinde büyük rol oynar. Yaşam kalitesini arttırıp, kişinin kendine olan özgüvenini de arttırmış olur. Dikkatli ve ağız hijyenine dikkat edilmediği zamanlarda kemik erimesine sebep olur.

Fakat tam tersinin uygulanmasıyla birlikte, kemik erimesi probleminin önüne geçerek bu durumu önlemiş olur. Çiğneme fonksiyonlarını en iyi seviyeye getirerek, yemek esnasında problem yaratmamış olur. İşlem öncesinde, kemik ve çene yapısına uygun olacak şekilde ölçü alındığı için sorunsuz bir şekilde kullanılır.

İmplant Diş Yaptırmadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her şeyden önce implant tedavisi yaptırmadan önce, işlemin yapılacağı merkezin güvenilir olduğundan emin olmak gerekir. İyi bir araştırma yaparak bu konuda daha fazla bilgiye sahip olması sağlanır. İmplant uygulamasına karar verdikten sonra, hasta ön muayeneden geçer ve gerekli olan tetkikleri yapılır.

Hastanın uygulamayı gerçekleştirmesinde herhangi bir sorun olmaması durumunda gerekli çalışmalar başlatılır ve planlama yapılır. İşlem öncesinde hastaya verilen talimatların doğru şekilde yerine getirilmesi gerekir.

Operasyon sırasında herhangi bir problemin olmaması için mutlaka kan sulandırıcı ilaçlara ara vermek gerekir. Sigara, alkol, kafein kullanımını kesmek veya ara vermek büyük fayda sağlar. Çene ve kemik yapısının ölçüsü alınarak implant tedavisi için, materyaller hazırlanmalıdır. Bu sayede, daha sağlıklı sonuçların alınmasına yardım edilir.

İmplant Tedavisi Sonrasında Hastanın Dikkat Etmesi Gerekenler

Yapılan implant tedavisi sonrasında mutlaka dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Cerrahi operasyon olduğu için, bazı durumlarda şişlik sorunu olabilir. Zamanla bu şişliğin indiği ve kişiye zarar vermediği bir durum olur. Yapılan operasyondan sonra, mutlaka buz uygulaması yapılmalıdır.

Bu durum diş hekimi tarafından hastaya önerisi olacaktır. Buz uygulaması, 5 dakika kadar dışarıdan uygulamak daha sonrasında ise, 8 dakikalık ara verilerek yapılmalıdır. Buz uygulaması, şişin inmesine yardımcı olacaktır. Çok uzun süre buz uygulaması yapmaktan kaçınılmalıdır.

Beslenmeye dikkat etmek gerekir. Çünkü beslenme, ağız içi diş yapısını etkileyebilecek en büyük durumlardandır. Çok sıcak ve çok soğuk gıdalardan uzak durulmalıdır. İşlem sonrasında sert yiyecekler tüketilmemelidir. Darbe almamaya ve baskılardan uzak durarak oluşabilecek problemler önlenir. Oda sıcaklığında olacak şekilde beslenme faydalı olacaktır. Yoğurt, peynir, süt, ekmek, muhallebi, meyve, sebze gibi yiyecekler tüketilerek, sağlığın korunması gerekir.

İmplant Neden Tercih Edilmeli?

Uygulamanın amacı, genelde kişilerin eksik dişleri olması veya estetik açıdan sorun yaşayanlar için tercih edilir. Bu uygulamanın gerçekleşebilmesi için, ilk olarak uzman hekimin kontrolünden geçmek gerekir. Yapılan muayene sonrasında implant tedavisi başlayıp başlamayacağına karar verilir.

Çiğneme fonksiyonlarında sorun yaşayanlar için oldukça etkili ve faydalı bir tedavidir. Diş kayıpları zaman içerisinde çeşitli sebeplerden kaynaklı olarak ortaya çıkabilir. Bu yüzden, birtakım sorunların önüne geçebilmek için tercih edilir. Diş eksiği, olan yerlerde zamanla çene kemiğinin erimesine sebebiyet verir.

Kemik erimesinde genelde problem çekilir ve pek çok sorun yaşanır. Genel sağlık durumu iyi olan kişiler için basit bir tedavidir. Aksi durumlarda, kişinin eski sağlığını kazanması ve bu durumda işlemini gerçekleştirmesi gerekir. Vücudun gelişim süresini tamamladıktan sonra, sağlıklı bir şekilde yapılabilir.

İmplant’ta Ağrı veya Acı Olur Mu?

İşlem sırasında hastanın ağrı veya acı çekmesini önleyebilmek için, anestezi uygulaması yapılır. Anestezi uygulamasıyla birlikte, kişinin ağrı veya acı çekme durumu oldukça düşüktür. Yapılan anestezi uygulamasının etkisini ortalama olarak, 4-5 saat görebilmek mümkündür.

Etkisini kaybettikten sonra, hafif ağrılar açığa çıkabilir. Bu ağrıların giderilebilmesi ve operasyonun etkili olabilmesi için, hekimlerin önermiş oldukları ilaçları düzenli kullanmak gerekir.

İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürede Tamamlanmaktadır?

İmplant uygulaması iki aşamadan oluşur. Bu bağlamda; implant tedavisi için ilk aşamada yaklaşık olarak, 10-15 dakikaya ihtiyaç vardır. İmplant sayısına göre bu süre farklılık gösterebilir. Fakat her implant yerleştirmesi 3-4 dakika sürebilir.

Kemiğe yerleştirilmiş olan implantların ağız içine uyum sağlaması için, bir süre beklenir. İkinci aşama olarak bilinen bu sürece ise, 3-6 aylık zamana ihtiyaç duyulabilir. Burada kemiğin kaynayabilmesi için, bu sürecin sorunsuz bir şekilde tamamlanması gerekir.

İmplant Tedavisinden Sonra Ne Kadar Süre Ağrı Hissedilmektedir?

Operasyon gerçekleştirilmeden önce hastaya lokal anestezi ya da sedasyon uygulanır. Genel olarak bakıldığında lokal anestezi uygulanır. Lokal anestezi uygulaması sayesinde, işlemde ve işlem sonrasında hastanın ağrı çekme durumu çok düşüktür.

Bu sebepten dolayı, anestezi uygulamasının etkisini yaklaşık olarak 4-5 saat görmek mümkündür. Süre zarfı sonunda, bazı ağrılar açığa çıkmaya başlayacaktır.

Ağrıları dindirebilmek ve engelleyebilmek adına; hekimin önerdiği ilaçların düzenli kullanılması gerekir. İlaçlar sayesinde ağrılar hafifler ve hastanın problem yaşaması engellenmiş olur. Bir yandan ağrılar dinerken, diğer yandan operasyonun başarılı sonuçlanabilmesi de sağlanmış olur. Bu yüzden, hekim tavsiyeleri oldukça önemlidir ve dikkate alınması gerekir.

İmplant Tedavisi Sonrasında Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yapılan tedavinin olumlu sonuçlanabilmesi için, bazı hususların dikkate alınması gerekir. Her şeyden önce, ağız ve diş hijyenine dikkat edilir. Doğal dişlerimizde olduğu gibi; nasıl hijyene dikkat ediyorsak burada da önemli bir durum olduğu bilinmelidir. Aksi durumlarda nasıl doğal dişler kayba uğradıysa implantların da kayba uğrama olasılığı yüksektir. İmplant yapımından sonra, kesinlikle düzenli olarak dişler fırçalanır.

Fırçalanmaması durumunda, ağız içinde bakteri oluşumu meydana gelir. Bununla birlikte; diş etinin kanaması, şişmesi, kızarması gibi problemler ortaya çıkar. Beraberinde gelecek olan sorunlar ise; kemik erimesi, diğer dişlerde kayıplar, çürükler ve diş etinde oluşacak problemlerdir.

Hijyen konusunda oldukça dikkatli olmak ve daha da özen göstermek gerekir. Doktor tarafından verilen talimatlara uyulması ve rutin kontrollerin yapılması gerekir.. Alkol, kafein gibi gıdalardan uzak durarak oluşabilecek sorunların önüne geçilebilir. Bu kapsamda; implant tedavisi için, karar veren kişilerin bu tedavi hakkında bilinçli olması gerekir.

İmplant Diş Fiyatları 2022

Fiyatlandırma bilgisi herkesin merak ettiği ve bir o kadar da yanılma payının olduğu konu başlıklardan biridir. Fiyat bilgisi genelde, çeşitli mekânlarda değişkenlik gösterebilen bir konudur. Yapılacak olan implantın âdeti, tedavinin yapılacağı mekân, kullanılacak ekipmanların kalitesi ve mekanın kalitesine göre fiyat listesi oluşturulur. Fiyat listesi doğrultusunda işlemin yapılması uygun görülür.

Bu yüzden, implant tedavisi öncesinde işlemin yapılacağı merkez belirlenmelidir. Merkez belirlenirken dikkatli olmak ve güvenilir açısından ne kadar iyi olduğuna bakılmalıdır. İşlemin yapılacağı merkeze karar verdikten sonra, ön muayenenin gerçekleşmesi ve bu durumda fiyat bilgisi alınması büyük önem taşır. İmplant diş fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.