Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi Nedir?

Mikrop kapan ve çürüyen dişlerin tedavi edilmesinde kullanılan yöntemlere kanal tedavisi denilmektedir. Kanal tedavisinde köklerde dışarı alınan sinir ve damarların yerine dolgu malzemelerinin konularak gerçekleştirilme işlemi vardır. Bu uygulamaları daha iyi anlayabilmek için dişin yapısını oldukça iyi bilmek gerekmektedir.

Dişi iç bölümünde yer alan pulpa, dişlerin köküne kadar uzanmakta ve dişe herhangi bir zarar gelmesi halinde bakteriler bu pulpada çoğalmaktadır. Bu durum tedavi edilmediği taktirde bakteriler enfeksiyon ve diş apsesine neden olmaktadır. Bunun sonucunda kemik ve diş kayıpları meydana gelebilmektedir. Çürümüş veya çatlaklık oluşan dişe kanal tedavisi uygulanarak dişin kurtarılması ve sağlığını muhafaza etmesi sağlanmaktadır.

Dişteki çürük kısımlar pulpa denilen diş sinirine ulaştığı zaman kişiler ağrı hissi duymaya başlamaktadır. Başlangıç safhasında sıcak ve soğuk hassasiyetler olarak beliren bu durum gün geçtikçe şiddetli bir acıya dönmektedir. Böyle durumlarda ağızda bulunan dişleri çekmek yerine kanal tedavisi yapılmaktadır.

Kanal tedavi yöntemleri, hasarlı olan dişin çıkarılarak dişin dezenfekte edilmesini ve tekrar dolgu ile kapatılmasını içeren işlemler olarak bilinmektedir. Bu işlemler genel olarak dişlerdeki çürük ve çeşitli travmalar sonucunda yapılmaktadır. Bu tedavi yöntemindeki genel amaç, diş kayıplarını önlemek, dişin işlevselliğini korumak ve dişin çene kemiğinde aktif bir şekilde kalmasını sağlamaktır.

Kanal Tedavisi Neden Yapılır?

Ciddi bir şekilde çürümeye başlayan ve enfekte olan bir dişi kurtarmak için yapılan çalışmalar kanal tedavisi olarak bilinmektedir. Kanal tedavi yöntemleri dişin fonksiyonelliğini yitirip çekilmesini önlemekte ve bundan dolayı birçok kişinin başvurduğu işlemlerdir. Son yıllarda yaygın bir şekilde kullanılan bu yöntemler ile enfekte olan pulpa katmanı temizlenmekte ve dişin yapısı muhafaza edilmektedir.

Bu uygulamalardan sonra dişte herhangi bir sorun meydana gelmemekte ve dişler normal bir şekilde kullanılmaya devam edilmektedir. İşlemlerin hızlı ve güvenilir bir şekilde yapılması sayesinde kanal tedavisi oldukça fazla rağbet gören medikal uygulamalar arasında yer almaktadır.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisinin uygulanma aşamaları vardır. Bu aşamalar;

 • Enfeksiyon ve çürüklerin yok edilmesi
 • Diş kanallarının şekillendirilmesi
 • Diş kanallarının doldurulması
 • Dişin fonksiyonel yapısının kazandırılması

Kanal tedavisi sürecinde yapılan işlemler diş hasarına bağlı olarak değişmektedir.

Kanal Tedavisi Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Kanal tedavisi öncesinde mutlaka yapılması gereken özel bir şey bulunmamaktadır. Ancak seans öncesinde yapılmaması ve dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır.

 • Kanal tedavisi öncesinde sert ve ağır yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Sakız ve meyve gibi yapışkan özelliği bulunan yiyecekler tüketilmemelidir.
 • Sıcak ve soğuk yiyecekler ve içeceklerden uzak durulmalıdır.

Kanal Tedavi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Tedavi sonrasında ağır ve sert besinler tüketilmemelidir.
 • Enfeksiyonun giderilmesi için antibiyotik kullanılmalıdır.
 • Bir iki gün istirahat edilmelidir.
 • Kanal tedavisi sonrasında diş sağlığını korumak için dişler düzenli olarak fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır.
 • 6 ayda bir kontrole gidip diş sağlığını korumaya devam edilmelidir.

Kanal Tedavisi Sonrası Ne Yapılmalı?

 • Tedavi bittikten sonraki ilk 2 saatte sıcak ve soğuk yemek yenilmemelidir.
 • Diş fırçalama ve diş ipi kullanımlarına devam edilmelidir.
 • Tedavi sonrasında diş hekiminin yazdığı ilaçlar kullanılmalıdır.
 • Dolgular tam olarak oturana kadar yapışkanlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Dişin apse yapması riskinden dolayı sigara ve alkol kullanımından kaçınılmalıdır.

Enfeksiyon ve Çürüklerin Yok Edilmesi

Uzman diş hekimi dişin kök yapısı ile ilgili bilgi alabilmek için röntgen çektirmekte ve bunun sonucunda dişte çürük ve enfeksiyon olup olmadığı belirlenmektedir. Dişteki hasara göre tedavi planlaması yapılır ve kanal tedavisi süreçlerinin nasıl olacağına karar verilir. Dişteki pulpa çok hasarlı ise kanal tedavisi uygulamalarına başlanılır.

Diş Kanallarının Şekillendirilmesi

Uygun boyutlar ve içeriklere sahip olan aparatlar kullanılarak kök kanalları şekillendirilir ve temizlenir.

Diş Kanallarının Doldurulması

Kalıcı dolgu işlemlerine geçmeden önce diş için iyileşme süresi belirlenmektedir. Bu süre 3-4 gün olabilir. Diş oyuğu geçici dolgu malzemeleri ile kapatılır.

Dişin Fonksiyonel Yapısının Kazandırılması

Sonraki seansta dişin geçici dolguları çıkarılarak kalıcı dolgu işlemi uygulanır. Kalıcı dolgu işlemleri kauçuk bazlı olan bir madde ile yapılmakta ve oluşabilecek sızıntılar önlenmektedir. İşlemlerin sonucunda dişin işlevselliği tekrar kazandırılır.

Kanal Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Kanal tedavisini yaptırmayı gerektiren durumların başında diş çürükleri ve diş kemiğinde ortaya çıkan çatlaklar gelmektedir. Diş iyileşmeyecek bir görünümdeyse pulpa kısımları çıkarılarak dişin muhafaza edilmesi sağlanmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinin en önemli avantajı, ölü diş yapısını kurtarmak ve dişin işlevselliğini korumaktır. Kanal tedavisi gerektiren durumlar şöyledir;

 • Derin çürük ve çatlamış diş yapısı
 • Sıcak ve soğuğa karşı aşırı hassasiyet durumu
 • Diş etlerinde meydana gelen yaralar
 • Yüz ve boyun bölgesinde şişlik
 • Diş etlerinin şişmesi
 • Koyulaşmış diş etleri

Kanal tedavisi yöntemleri yapılarak hastaların psikolojik ve sosyal açıdan yaşadığı sıkıntılar giderilmektedir. Böylece bu yöntemler ile çürükler temizlenmekte ve kanallar şekillendirilerek diş kayıplarının önüne geçilmektedir.

Kanal Tedavisi Adımları Nelerdir?

1.Kök Kanalının Temizlenmesi

Kök kanalı içerisindeki tüm enfeksiyonların kaldırılma işlemleri kanal temizleme işlemidir. Kanallar özel aparatlar ile temizlenir ve ileride meydana gelebilecek enfeksiyonların önüne geçilir. Kanallar dolgu malzemeleri ile doldurulur. Dolgu işlemleri ilk önce geçici daha sonra kalıcı olacak şekilde yapılır.

2.Kök Kanalının Doldurulması

Kanal tedavisinin ilk işlemi dişin içerisinde yer alan pulpanın çıkarılmasıdır. Pulpa çıkarıldıktan sonra uygun ve özel aparatlar kullanılarak kök kanalları şekillendirilir. Dezenfekte işleminin ardından kalıcı materyaller aracılığı ile kanal içi doldurulur. Dolgu işlemleri iyileşme sürecinden önce geçici iyileşme sürecinden sonra kalıcı olacak şekilde yapılır.

 3.Kron Ekleme veya Doldurma

Dişin yapısına uygun olacak protezler tasarlandıktan sonra dişler doldurulmaktadır. Protezler değerli madde alaşımlarından yapılmakta ve dişlere herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

  4.Kanal Tedavisi Ağrı Yapar mı?

Kanal tedavisi dişlerdeki şiddetli ağrının giderilmesi için yapılan işlemlerdir. Bundan dolayı bu uygulamalar ağrıya sebep olmamakta ve ağrının giderilmesi için yapılmaktadır. Tedavi esnasında ağrı hissedilmemekte ancak bazı hastalarda az da olsa rahatsızlık duyma durumları meydana gelebilmektedir.

Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Tedavi süreçlerinin süresi dişteki kanal sayısı, çürük ve enfeksiyon durumlarına göre değişmektedir. Kanal tedavisi, pulpada enfeksiyon ve kist durumu yoksa tek bir seansta bitirilmektedir. Ancak hastaların birçoğunun dişinde enfeksiyon olma ihtimali yüksektir.

Bundan dolayı seans sayıları artmaktadır. Kanal tedavisinin seansları ortalama 45 dakika civarındadır. İlk seansta diş kanalı iyice temizlenmekte ve daha sonra zararlı mikroorganizmalar öldürülmektedir. Bu süreçten sonra dişin röntgeni temiz çıkıyorsa diş dolgusu işlemlerine geçilmektedir.

Diş Kanal Tedavisi Sırasında Ağrı

Kanal tedavisi esnasında hasta anestezi etkisindedir ve ağrı hissetmemektedir. Tedavi devam ederken ağrı yaşanıyorsa bu durumun sebebi enfeksiyon ve bakterilerin tam olarak temizlenmemiş olmasıdır. Ayrıca bunun sebebi dolgu ile ilgili problemlerde olabilir. Kanal tedavisinden sonra şiddetli ağrı görülmesi durumunda diş hekimine başvurmak oldukça önemlidir.

Kanal Tedavisi Sonrasında Ağrı

Kanal tedavisi sonrasında hafif derecede ağrı hissedilebilir. Ancak ağrının şiddeti yüksekse mutlaka diş hekimine başvurulması gereklidir. Bazen kanal tedavisi sonrasında komplikasyonlar olabilmekte ve ağrı da bunlardan bir tanesidir. Ağrının olmasının sebebi enfeksiyonun tam olarak giderilememesinden kaynaklıdır. Tedavi sonrasında ağrı varsa diş hekimine kontrol gidilmeli ağrı yoksa bile dişler kontrol edilmelidir.

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Olur Mu?

Bu uygulamalar sonrasında hafif veya şiddetli derecede ağrı meydana gelebilir. Ancak hafif derecedeki ağrılar işlemin yapıldığı günün ertesinde geçmektedir. Kanal tedavisinden sonra şiddetli ağrılar genellikle yaşanmamaktadır. Tedavi edilen bölgede hafif ağrı olması normaldir ancak şiddetli bir ağrı varsa hekime görünmek öncelik olmalıdır. Şiddetli ağrının birçok sebebi olabilir.

Kanal Tedavimin Sonrası Dişimin Restorasyonu Nasıl Yapılabilir?

Tedavi sonrasında diş restorasyonu için birçok yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemler;

 • Direkt uygulanan kompozit uygulamalar
 • Estetik çalışmalar
 • Gülüş ile ilgili tasarımların yapılması
 • Diş beyazlatma işlemleri
 • Pulpa tedavisi
 • Pre-protetik işlemler

Kanal Tedavisinin Alternatifleri Nelerdir?

Kanal tedavisinin alternatif yöntemleri;

 • Köprü uygulamaları
 • İmplant tedavisi
 • Takma diş uygulaması

Bu uygulamaların her birisi kanal tedavisi işlemlerine alternatif olabilmektedir.

Kanal Tedavisi Nasıl Önlenir?

Dişlerde derin çürük ve enfeksiyonların olması kanal tedavisi uygulamalarını gerçekleştirmeyi gerektirmektedir. Kanal tedavisini önlemek için ağız hijyenini sağlamak ve dişlerin bakımını düzenli bir şekilde yapmak gelmektedir.

Kanal Tedavisi Fiyatları 2022

Kanal tedavisinin fiyatlarını belirlemeden önce dişteki enfeksiyonun yayılma durumu değerlendirilmelidir. Dişteki hasar durumun fazla olması seans sayısını ve kanal tedavisi fiyatlarını artıran etkenlerdendir.  Genel bir diş muayenesinden sonra işlemin yapılacağı merkezden kanal tedavisi fiyatlarına yönelik bilgi alınabilir.

Onarılan Diş Ne Kadar Süre Kullanılabilir?

Kanal tedavisinde kullanılan malzemelerin kalitesi üst düzeydedir ve bu malzemeden yapılan dolguların kalıcılığı oldukça uzun olmaktadır. Özellikle kompozit dolguların kalıcılığı 5-7 yıl arasıdır. Altın dolgular 30 yıla yakın dayanırken gümüş dolguların kalıcılığı 10-15 yıl arasında sürmektedir. Bu tedavilerin genel olarak 10 yıla yakın bir kalıcılık süresi vardır.

Kanal Tedavisi Ağrılı Bir İşlem midir?

Gelişen teknoloji ve uygulanan yöntemler sayesinde kanal tedavisi süreçleri ağrılı değildir. Anestezi kullanılarak yapılan işlemlerde herhangi bir ağrı hissedilmemekte ancak tedavi sonrasında hafif düzeyde ağrılar hissedilebilir.

Kanal Tedavisinin Ne Kadar Süreceği?

Dişteki hasar durumuna göre seans süreleri artmaktadır. Çoğunluklu tek seansta bitirilen kanal tedavisi, dişteki soruna bağlı olarak 2 ve 3 seans aralığında sürebilmektedir. Enfekte olan bir dişin tamamen temizlenip temizlenmediğine dair kontroller sebebi ile bu seans süreleri uzayabilmektedir. Komplike olmayan durumlarda tek seans yeterli olmaktadır.

Kanal Tedavisi Yapılmış Diş Ağrır mı?

Başarılı veya başarısız geçmiş bir kanal tedavisi sonrasında ağrılar olabilmektedir. Başarılı geçen uygulamalar sonrasında ağrı olsa da bu ağrı birkaç güne geçmektedir. Ancak tedavi esnasında sorunlar meydana geldiyse ve enfeksiyon temizlenmediyse vakit kaybetmeden diş hekimine gitmek gerekmektedir.

Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Kanal tedavisi diş ve diş çevresinin uyuşturulması ile başlamakta ve yaklaşık olarak 45 dakika sürmektedir. Birkaç seans devam eden bu uygulamalar çok uzun sürmeden tamamlanmaktadır.

Kanal Tedavisi Başarı Oranları ve Komplikasyonları

Kanal tedavisi sonrasında oluşabilecek komplikasyonların en öne çıkanı dişte oluşabilecek kırıklardır. Tedavi süresince yeterince iyi bir şekilde restore edilmeyen dişlerde bu tarz komplikasyonlar görebilmek mümkündür. Kanal tedavisi işlemlerinin başarı oranı tüm dünyada oldukça yüksektir.

Kök Kanal Tedavisine Alternatifler

Kanal tedavisine alternatif yöntemler; dişlerin kaymasını engellemek için köprü işlemleri uygulanabilir. İmplant tedavisi uygulanarak dişlerin sağlığı korunabilir. Çıkarılabilir ve kısmi takma diş uygulamaları da kanal tedavisi işlemlerinde uygulanabilecek alternatif yöntemler olarak bilinir ve işlemlere sıklıkla başvurulmaktadır.