Laminate Veneer

Laminate Veneer

Laminate veneer işlemi, toplum tarafından yaprak diş kaplaması olarak da bilinen ve en sık tercih edilen estetik diş tedavisi yöntemlerinden birisidir. Genellikle kullanıcılar tarafından estetik gülüş tasarımı kapsamında uygulanma şekli tercih edilmektedir.

Günümüz güzellik koşullarında gülüş biçimi, estetik güzellik için önemi oldukça fazla olan ve pek çok kişi tarafından genel güzellik algısına uygun biçimde ya da bu biçime yakın bir şekilde gülüş tasarımı talepleri ile karşılaşmak mümkündür. Laminate işlemi uygulaması genellikle gülüş tasarımı kapsamında kullanımı tercih edilen estetik işlemlerden birisidir.

Laminate veneer Nedir?

Laminate yani yaprak diş kaplama işlemi günümüz şartlarında kişileri genel güzellik algısına en yakın biçimde gülüş tasarımlarına sahip olmalarına olanak tanıyan bir estetik diş tedavisi yöntemidir. Kişilerin istedikleri gülüşlere sahip olmalarında karşılaştıkları çeşitli diş problemlerinin giderilmesine olanak sağlayan laminate veneer tedavisi, ön bölge dişlerinin ön yüzeylerinin ince porselenler ile örtülmesi işlemi şeklinde yapılmaktadır.

Beyazlatma işlemleri ile düzelmeyen çeşitli renklenmeler, aralıklı diş modelleri, ön dişlerde şekil bozuklukları vb. gibi estetik güzellik problemleri durumlarında bu problemlerden kurtularak estetik bir gülüşe sahip olunmasının en sık tercih edilen yöntemlerinden biridir.

Yaprak Porselen Kimler Yaptırabilir?

Genellikle tercih edilenler tarafından gülüş tasarımları kapsamında kullanımı tercih edilen yaprak porselen tedavi yöntemi, 18 yaşını geçmiş tercihen isteyen herkese uygulanabilen bir estetik diş tedavi yöntemidir. Yaprak porselen estetik diş tedavi uygulaması, genel olarak dişlerinin estetik görünümünden rahatsız olan ve bu görünümü düzeltmek isteyen herkese yapılabilmektedir.

Bu estetik diş tedavi uygulaması, dişlere uygulanan işlemlerin uzun süre kalabilmesi için işlem yapılan kişinin diş sıkma alışkanlığının olmaması ya da tedavi edilmiş olması gerekmektedir. Aksi durumlarda diş yüzeyinin üzerine yapılan yaprak porselen dişler bu sıkma eylemlerinden kaynaklı olarak zarar görüp uzun süre dayanıklılığını koruma eylemini gerçekleştiremeyebilir.

Laminate Veneer Tedavisi Kimlere Uygulanamaz?

Veneer diş tedavisi 18 yaşını doldurmuş herkese uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Ancak çeşitli koşullarda 18 yaşını doldurmuş bireylere de bu tedavi yöntemi uygulanmamaktadır. Yaprak porselen gülüş tasarımı aşırı çapraşıklık ve rotasyona sahip dişlere, çürük oluşumunun yüksek olduğu dişlere, ağız hijyeni kötü olan kişilere, diş gıcırdatma ya da diş sıkma alışkanlığı olan kişilere ve alt üst dişler arasında başa baş kapanışın olduğu dişlere uygulanmayan bir estetik diş tedavi uygulamasıdır. Bu durumların sahip olduğu dişlerde yaprak porselen diş tedavisinin uygulanmasında ya da uzun süre sağlıklı korunması açısından problemler karşılaşılabileceği için uygulanmamaktadır.

Laminate Veneerler Nasıl Yerleştirilir?

0.3 – 0.5 mm kalınlığında ve oldukça ince bir yapıya sahip olan laminate, dişlerin ön yüzeylerinde olan dudakla ve yanakla temas eden yüzeylere yapıştırılarak uygulanmaktadır. Oldukça ince bir yapıya sahip oldukları için ışığı geçirirler ve bu ışığı geçirmeleri özellikleri sayesinde doğal diş görünümü sağlarlar.

Uygulanan laminate estetik diş tedavisi ile birlikte kişileri rahatsız eden sararmış, ayrık ya da kırık diş görünümü, yerini muhteşem bir yaprak porselen dişe bırakarak estetik bir gülüşe sahip olmanızı sağlamaktadır.

Porselen Laminate Veneer Hangi Durumlarda Uygulanır?

Bu estetik diş tedavi yöntemi pek çok farklı amaçlar doğrultusunda pek çok farklı diş sorununu gidermek için kullanılabilen bir tedavi yöntemidir. Estetik diş tedavi yöntemlerinde hem sağlıklı diş görünümleri açısından hem de estetik gülüşe kavuşma durumu açısından genellikle tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Diş renginizin sararmış olduğu ya da bozuk olduğu durumların yanı sıra estetik olarak kötü ya da kişiyi rahatsız eden yapıya ya da şekle sahip dişler için de tercih edilerek kullanılan bir yöntemdir.

Laminate Veneer (Yaprak Porselen) Tedavisin Nasıl Yapıyoruz?

Yaprak porselen estetik diş tedavi yöntemlerinde ilk aşama olarak hasta detaylı olarak muayene edilir. Yaprak porselen işleminin yapılmasında herhangi bir engel olmadığı anlaşılınca dişlerin temizliği ya da 0.5 mm ya da 0.7 mm arasında değişen ölçülerde aşındırma yapılır.

Ardından yaprak porselen kaplamaların üretimi yapılması için dişlerin dijital ölçüm aletleri ile ölçümleri alınarak laboratuvara gönderilir ve üretimin bitmesi beklenir. Üretimi biten yaprak porselen kaplamalar önceden hazırlanmış yani temizlenmiş ya da aşındırılmış dişlere özel yapıştırıcılar ile yerleştirilir. Ardından gerekli törpüleme işlemleri yapılarak dişlere doğal bir görünüm kazandırılır.

Laminate Veneer Tedavisinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Laminate veneer kaplamaları uzun zaman boyunca kullanılabilen oldukça sağlam kaplamalardır. Fakat her ne kadar uzun süre kullanım ömrü de olsa hem aşınmaması hem de ömrünü koruyabilmek için tedavi sonrası bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bu noktalar, sert kabuklu yiyeceklerin ısırılarak yenmesinden uzak durulması, kalem, toka, iğne vb. gibi sert maddelerin ısırılmasından uzak durulması ve bu alışkanlıklardan kurtulunması, gece yaşanan diş sıkma problemi bulunuyorsa gece plağı kullanımı ve dişlere uygulanan yaprak porselen kaplamaların düzenli olarak temizliğinin yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda düzenli olarak belli aralıklarda doktor kontrollerinin ihmal edilmemesi gerekmektedir.

Tedavi Sonrası Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

Bu estetik diş tedavi yönteminin kesin bir kullanım ömrü bulunmamaktadır. Fakat diş bakımına bağlı olarak yaprak porselenlerin kullanım ömrü 5 ile 15 yıl arasında değişebilmektedir. Bu kullanım ömrü, dişlere uygulanan yaprak porselen kaplamaların tedavi sonrasında dişlere uygulanan bakım sürecinin, temizliğinin yani tedavi sonrası dikkat edilmesi gereken durumların tümüne dikkat edilmesi ile orantılı olarak da değişebilmektedir.

Tedavi süreci sonrasında yapılan yaprak porselenlerin belirli aralıklar ile diş hekimine kontrol edilmesi ve diş telleri ile temizlenmesi gerekmektedir. Aynı zamanda her ne kadar doğal bir görünüme sahip olsalar da sert kabuklu yiyeceklerin tüketilmesi ya da toka, kalem vb. gibi sert cisimlerin ısırılması ile birlikte yaprak porselenlerin ömrüne olumsuz etki etmemek gerekmektedir.

Tüm bu koşullara dikkat edilip düzenli bakım işlemleri yapılan yaprak porselen diş kaplamalarının tedavi süreci sonrası ömrü 5 ila 15 yıl arasında değişiklik göstermektedir.

Laminate Veneer (Yaprak Porselen) Fiyatları 2022

Günümüzde estetik diş tedavi yöntemleri arasında en sık tercih edilen tedavi yöntemlerinden birisi olan laminate veneer yani yaprak porselen diş kaplamaların fiyatları tedavinin yapıldığı dişlerin problem oranlarına, kaplama işlemlerinde kullanılan tercihlere ve yaprak porselen estetik tedavi işlemlerinin yapıldığı yere göre değişiklik göstermektedir. Estetik diş tedavi işlemi diğer diş tedavi yöntemlerinden olan zirkonyum ve porselen işlemlerine kıyaslandığında daha fazla fiyatlandırması bulunmaktadır.

Laminate Veneer Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Estetik diş tedavi işlemlerinde lamine dişlerin laboratuvar üretim aşaması 3- 4 gün arasında değişim görülebilen bir süre zarfı içerisinde üretilir. Ancak yaprak porselen tedavi işlemlerinde lamine dişlerin üretilmesinin yanı sıra yapılan gülüş tasarımının detaylı ön çalışmalarıyla birlikte yaklaşık 1 hafta süren bir tedavi süresi bulunmaktadır. Dişlerin gerekli ölçülerinin alınması diş kesimi ve ölçü seansını takiben ortalama 2 seans ile birlikte 1 hafta içerisinde tedavi süresi bitmiş olmaktadır.

Zararları Var mıdır?

Bu estetik diş tedavi yönteminin yaprak porselen kaplamanın uygulanması sırasında dişin ön yüzeyinin bir miktar aşındırılarak yerleştirilmesi durumu dışında herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Diş minesi aşındırıldığı için dişlerin sıcağa ya da soğuk yiyeceklere ya da içeceklere karşı hassasiyetlerinde değişiklik görülebilme ihtimali bulunmaktadır.

Laminate Tedavisinin Dezavantajları

Bu tedavi yöntemi estetik diş tedavi yöntemi kişiye güzel bir ağız görünümü ve etkileyici gülüşlere sahip olma gibi avantajlı durumlar sağlanmasının yanı sıra aynı zamanda çeşitli dezavantajları da bulunmaktadır. Bu dezavantajlardan bazıları ise şu şekildedir: yaprak porselen tedavisi oldukça hassas ve titiz bir çalışmayı gerektiren işlemlerdir. Aynı zamanda diğer diş tedavilerinden olan zirkonyum ve porselenlere göre veneer estetik diş tedavisi yönteminin fiyatlandırması da daha yüksektir. Dişlerin mine dokusu yaprak porselenin bağlantısı için oldukça önemli olduğu için bu mine dokusunu kaybetmiş olan dişlere uygulanmamaktadır.

Tedavi Esnasında Acı Hissedilir mi?

Yaprak porselen kaplama estetik diş tedavi yönteminde hastaların hissettikleri acı ya da ağrı en düşük düzeyde hatta yok denilebilecek kadar azdır. Tedavi işlemi sırasında kaplama işleminin yapılması için dişlerin aşındırılması işlemi sırasında çok az bir acı hissedilir. Hissedilen bu minimum düzeydeki acı kişilerin acı eşiğine yani acıya karşı olan dayanıklıklarına göre de değişiklikler göstermektedir.

Laminate Tedavisi Acı Verir Mi?

Yaprak porselen kaplama işlemi estetik diş tedavi işlemlerinde hissedilen acı düzeyi en düşük düzeydedir. Tedavi işlemleri süresinde dişlerin ölçeğine göre özel olarak hazırlanmış olan kaplamaların dişlere yerleştirilme aşamasında yerleştirilebilmesi için diş minelerinde aşındırma işlemi yapılır. Yapılan bu aşındırma işlemleri sırasında kişi minimum düzeyde acı hissedebilir. Bu durumun dışında tedavi süresi boyunca ve tedavi süreci sonrası her hangi bir acı durumu bulunmamaktadır.

Laminate tedavisinde nasıl yol izlenir?

Yaprak porselen tedavi işlemleri uzman diş hekimleri tarafından yapılan bir tedavi işlemidir. Dişlerin kırık ya da aşınmış diş restorasyonu, şekil ya da renk vb. gibi çeşitli bozuklukların tedavisinde kullanılan bir estetik diş tedavi yöntemlerinden birisidir. Dişlerde şekil ya da renk olarak karşılaşılan bozuklukların yanı sıra estetiksel olarak da çeşitli problemlerle karşılaşmak mümkündür.

Karşılaşılan bu problemler kişileri estetik güzellik açısından rahatsız etmekte olup düzenlenmesi için çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Yaprak porselen tedavi işlemleri kişilerin hem estetik güzellik açısından hem de dişlerin görünümü açısından rahatsız oldukları problemlerin kısa süre içinde düzeltilmesine olanak sağlamaktadır.

Tedavinin başlangıcında, üretimi hazırlanmış olan yaprak porselen dişin yerine tam oturması için dişlerin yüzeyleri kaplama boyutunda ortalama 0.3 mm ile 0.5 mm arasında değişen ölçüler arasında yüzeysel olarak aşındırılır. Dişlerin dijital ölçüler aracılığı ile alınan ölçüler ile yaprak porselen kaplamalar hazırlanır. Bu hazırlama süresi yaklaşık 5 gündür.

Ardından dişleri temizlenen hastanın dişlerine özel yapıştırıcı ya da jeller sayesinde yaprak porselen kaplamalar yerleştirilir. Tüm bu işlemlerin ardından laminate veneer işlemleri ile birlikte kişiler hem sağlıklı ve doğal görünen dişlere sahip olmalarının yanı sıra aynı zamanda muhteşem bir tasarım gülüşe sahip olabilmektedirler. Sizler de dişlerinizin yapısından ya da dişlerinizin rengi açısından rahatsız olduğunuz durumlar bulunuyorsa laminate veneer yani yaprak porselen tedavi yöntemleri ile muazzam bir görünüm elde edebilirsiniz.