Ortodonti

blank

Ortodonti, dişlerdeki ve çenelerdeki yanlış konumlanmaları düzelten diş hekimliği dalıdır. Dişlerin birbirleriyle ilişkisi kadar çene kavisindeki yerleri ve pozisyonları, alt-üst çenelerin yüze göre konumları, dişlerin dudağa göre konumu, karşılıklı çene ilişkisinde kapanışın durumu hem estetiği hem sağlığı etkileyen faktörlerdir.

Çapraşık dişlerin, yeterli ve doğru fırçalansa dahi tam olarak temizlenebilmesi zordur. Bu da, dişlerde çürüklere, plak ve diş taşı birikimine ve diş eti sağlığının bozulmasına sebep olur. Hatta ilerleyen durumlarda erken diş kayıpları görülebilir.

Ayrıca çarpık dişler veya yüze göre önde veya arkada konumlanmış çeneler estetiği önemli oranda bozar. Dolayısıyla hem sağlık hem estetik açıdan ortodontik tedaviler diş hekimliğinde önemli bir yer tutar.

Erişkin bireyler, sosyal konumları gereği dişlerinin ön yüzeyinde braket taşımak istemeyebilirler. Böyle durumlarda, lingual ortodonti denilen ve dişlerin arka yüzeylerine yapıştırılan braketler ile yapılan ortodonti tedavi seçeneği tercih edilebilir.

Ayrıca son yıllarda oldukça popüler olan ve şeffaf plaklarla yapılan, üstelik çok daha kısa sürede biten invisalign tedavi seçeneği de mümkündür.

Çocuklarda ideal ortodontik tedavi yaşı, süt dişlerinin düşüp sürekli dişlerin sürmesinden (karışık dişlenme dönemi) sonraki dönemdir.

Karışık dişlenme dönemi ortalama 13 yaş civarında sona erer. Kemik gelişiminin hızlı olduğu 13-18 yaş arası, en ideal ortodontik tedavi görme zamanıdır. Ancak özellikle parmak emme, biberon veya emzik bırakamama gibi bazı durumlarda, erken dönem ortodontik tedavi gerekebilir.

Ortodonti Tedavi Fiyatları 2022

Ortodonti tedavi fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.