Ortodonti

Ortodonti Nedir?

Çene ve diş bozukluklarını teşhis etme ve tedavi etmede kullanılan yöntemler ortodonti olarak adlandırılmaktadır. Ortodonti tedavi yöntemleri normal diş yapısının gerektiğinden çarpık olmasının düzeltilmesinde kullanılmaktadır.

Diş yapısından ziyade çene ve yüz bozukluklarının tedavisinde ortodonti yöntemlerinden yararlanılmaktadır. Bu uygulamalarda özel ve çeşitli materyaller kullanılmakta ve dişler düzgün bir şekle getirilmektedir.

Ortodontik bozuklukların sebepleri genetik olmasının yanı sıra çevreseldir. Ayrıca ağız hijyenin yapılmaması dişlerde çürüklere ve diş kayıplarının yaşanmasına neden olabilmektedir.

Kişinin istediği dişlere sahip olması bu işlemler aracılığı ile gerçekleşmektedir. Ortodonti tedavileri sayesinde sağlıklı bir ağıza ve daha etkileyici bir görünüme sahip olunur. Bu tedavi sonrasında dişler daha uzun süre ağızda kalmaktadır.

Alt ve üst çenede bulunan yapısal bozukluklar, ağız kapanış sorunları ve diş çarpıklıkları gibi sorunların düzeltilmesinde ortodonti uygulamalarından yararlanılmaktadır.

Hastanın durumu, yaşı ve benzeri birçok unsur göz önünde bulundurularak çarpık diş görünümünün düzeltilmesi amaçlanmaktadır. Tedavi edilmeyen çarpık diş görünümü temizlenmesi zor olmakta ve buna bağlı olarak diş eti problemleri ile karşılaşmak mümkündür.

Kemiğin alt ve üst çenede çarpık bir şekilde olması çene kaslarında baskıya neden olmaktadır. Bu durum eklem bozuklukları, baş ve sırt gibi bölgelerde ağrılara sebebiyet vermektedir. Ortodonti tedavi yöntemleri ile birçok sağlık problemi gerçekleşmeden önlenmekte ve daha iyi bir görünüme sahip olunmaktadır.

Ortodonti Kimlere Uygundur?

Ortodonti tedavisi her yaşta kişiye uygulanan yöntemlerdir. Kadın, erkek ve çocuk fark etmeksizin herkes bu tedaviden yararlanabilir. Mevcut rahatsızlık yalnızca dişleri kapsıyorsa her yaşta ortodonti tedavisi alınabilir. Ancak iskelet sistemi ile ilgili bir sorun varsa hastaları ergenlikten çıkmış olmalıdır. Dişlerinin görünümünden rahatsız olan herkese uygulanan bu tedavinin başarı oranı oldukça yüksektir.

Ortodontik Problemler Nasıl ve Neden Oluşur?

Ortodontik problemler genel olarak genetik ve çevresel kaynaklıdır. Diş ve çenenin gelişimi sırasında yaşanan olumsuzluklar ve çocukluk döneminde parmak emme gibi durumlar ortodonti problemlerinin yaşanmasına sebep olmaktadır.

Ortodontik problemlerin ortaya çıkmasının en önemli nedeni süt dişlerinin erkenden kaybetmektir. Aynı zamanda diş ve çenenin konumlanması esnasında ortaya çıkan sorunlar ortodonti tedaviye ihtiyaç duyulmasını sağlamaktadır.

 • Ortodontik problemlerin oluşma nedenleri şöyledir;
 • Süt dişlerinin erkenden kaybedilmesi
 • Beslenme bozuklukları Zararlı alışkanlığa sahip olma
 • Genetik ve çevresel faktörler

Ortodonti Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ortodonti tedavi yöntemleri oldukça fazladır ve bu yöntemlerde pek çok teknik uygulanmaktadır. Tedavi yöntemleri;

 • Diş telleri
 • Kapaklı diş telleri
 • İconix braket
 • Beyaz teller
 • Şeffaf plak
 • İçten takılan tel
 • Hareketli aparey
 • Ağız dışı aygıtlar
 • Sabit aygıtlar
 • Geçici dayanak vidaları

Ortodonti Sonrası Bilinmesi Gerekenler

 • Tedavi sürecinde sert gıdalar tüketilmemeli
 • Sert gıdalar yenilmek istenirse bu yiyeceklerin parçalara ayrılması gereklidir.
 • Asitli gıdalar yenilmemelidir.
 • Yapışkan yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Tüm gıdalar yumuşak bir şekilde ve küçük lokma olacak şekilde tüketilmelidir. Yemek yenileceği zaman sağ ve sol taraf eşit bir şekilde kullanılmalıdır.
 • Dişlerle ısırma ve koparma gibi durumlar gerçekleştirilmemelidir.

Ortodonti Sorunlar Nasıl Tedavi Edilir?

Ortodonti tedavisi 5 aşamadan meydana gelmektedir. Bunlar;

 • Muayene aşaması
 • Hazırlık aşaması
 • Planlama aşaması
 • Tedavi aşaması
 • Kontrol aşaması

Muayene Aşaması

Bu aşamada hastaların sorunlu olan dişleri muayene edilir ve doktor tanı koyar. Doktor gerekli olan incelemeyi yaptıktan sonra dişteki soruna göre tedavi planı hazırlar.

Hazırlık Aşaması

Muayene aşamasından sonra hazırlık kısmına geçilmektedir. Tedavi için gerekli şartlar yerine getirildikten sonra dişler kontrol edilir ve çürükler kontrol altına alınır.

Planlama Aşaması

Bu aşamada hastanın diş problemlerine yönelik tedavi içerikleri belirlenmektedir. Tedavi yöntemini doktor belirler ve hastaya detayları açıklar.

Tedavi Aşaması

Tedavi aşamasında hastaya diş teli yerleştirilir ve hastanın ağız yapısına göre kalıplar hazırlanır. Bu modellerin üzerine braketler yerleştirilir ve braketler dişlerin üzerine aktarılır.

Tedavinin Son Aşaması

Dişlerin yeni yerlerine uyum sağlamasının beklendiği bölümdür. Son aşama sürecin kalıcı olup olmadığının anlaşılması açısından önemlidir.

Ortodonti Tedavileri Her Yaşta Yapılabilir mi?

Ortodonti tedavilerinde belirlenen bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Bu uygulamaların yaş aralığı 9-14 olsa da çarpık dişlere sahip olan herkes için çözüm bulunmaktadır. Ortodonti tedavisi için en iyi yaş aralığı ergenlik dönemini kapsamaktadır. Bu dönemde çocukların diş yapısı şekillenir ve daha rahat kontrol altına alınabilir. Ortodonti tedavileri her yaşa uygulansa da bu yöntemlere erken yaşlarda başlamak tedavi sürecinin başarı oranını artırmaktadır.

Ortodonti Tedavileri Ağrılı İşlemler midir?

Diş teli tedavisinde gelişmiş tıp teknolojisi sayesinde farklı teknikler kullanılarak yapılmaktadır. Tedavi sürecinde belirli rahatsızlıklar meydana gelebilmektedir. Bu rahatsızlıklar diş teline alışma sürecinde yaşanan ağrılardır. Tedavi sırasında ağrı ve acı olmasa da süreç bittikten sonra diş teli ağrısı yaşanabilir. Bu ağrılar ortalama olarak birkaç hafta sürmektedir.

Ortodonti Tedavisinde Şeffaf Plaklar Nedir?

Diş teli kullanmak istemeyen kişilere uygulanan yöntemlerden birisi şeffaf plaktır. Diş çarpıklıkları şeffaf plak hizalayıcı işlemleri sayesinde düzeltilmektedir. Hastalardan alınan ölçüler aracılığı ile dişler aşama aşama tasarlanmaktadır.

Bu görünmeyen ve çıkarılıp takılan plaklar belirli aralıklar ile kullanılmaktadır. Plakların şeffaf olması estetik olarak herhangi bir sorun teşkil etmeyeceğinden dolayı birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Klasik tedavi yöntemlerinden farklı olan bu uygulamalar ile birçok avantaj elde edilebilir.

Ortodonti Tedavisinde Neden Şeffaf Plaklar Kullanılır?

Diş teli taktırmak yerine şeffaf plakları kullanmanın tercih edilmesinde birçok neden vardır. Bunun en büyük nedeni dışarıdan bakıldığında fark edilmeyişi olmasıdır. Bu tedavi yönteminde şeffaf plak kullanılmakta ve dişlere estetik bir görünüm kazandırılmaktadır.

Şeffaf plak kullanılmasının ikinci nedeni ise tedavi esnasında ağrı ve acı hissedilmemesidir. Aynı zamanda şeffaf plaklar tek bir el kullanılarak çıkartılabilmektedir. Tüm bu özellikler sayesinde şeffaf plakların kullanımı artmıştır.

Ortodonti Tedavisinde Süreç Nasıl İlerler?

Ortodonti işlemleri, diş tellerinin istenilen yönde ve güç uygulaması yapılarak tedavi ettirilmesidir. Dişlerin istenilen pozisyonu almaları güç uygulama faaliyeti ile olmaktadır. Dişlerin üzerinden geçen geçen braketler ile dişler belirli bir konuma getirilmektedir.

Braketler dişleri doğru bir şekilde yönlendirdiği için bu tedaviye katkıları oldukça fazladır. Dişlerin kemik içerisinde hareket etmesini sağlayan ortodonti yöntemleri ile dişler istenilen noktaya yönlendirilir. Modern tıp teknikleri kullanılarak yapılan bu uygulamalar ile amaca ulaşılmaktadır.

Ortodonti Tedavisinde Planlama Süreci Nedir?

Ortodonti uzmanı, hastayı detaylıca muayene eder ve bu muayeneye göre süreç planlanır. Ortodontik bozukluğa göre her bireyin tedavi süreci birbirinden farklı olmaktadır. Hasta ve doktorun ortak karar alması ile birlikte istenilen yöntem kullanılır. Bu yöntemler; şeffaf plak, porselen diş teli ve çene genişletici olabilir. Yöntem seçildikten sonraki süreç tedavi aşamasıdır.

Ortodonti Tedavisinde Diş Teli Nasıl Takılır?

Diş teli, diş yüzeylerine çeşitli dolgu malzemeleri kullanılarak yapıştırılmaktadır. Bu yapıştırılan maddeler braket olarak adlandırılmaktadır. Braketlerin ortasında diş telleri için boşluk bulunmaktadır.

Braketler dişin yüzeyine sabitlenmektedir. Diş telleri seanslarda doktorlar aracılığı ile değiştirilmektedir. Braketlerin dişin yüzeyine yapıştırılmasında kullanılan direk ve indirekt teknikler vardır. Dişe verilen harekete göre braketler takılmaktadır.

Ortodonti Tedavisi Fiyatları 2022

Ortodonti tedavisinde kullanılan malzemelerin miktarının çokluğu bu uygulamaların fiyatlarını artırmaktadır. Ortodonti fiyatlarını etkileyen farklı içerikler söz konusudur.

Tedavi süresi, hekimlerin deneyimi ve uygulama bölgesi fiyatlara direkt olarak yansımaktadır. Bundan dolayı klinikler arasında fiyat farklılıklarını görebilmek mümkündür. Fiyatlara etki eden bir diğer unsur ise tedavi bölgesidir.

Neden Ortodontik Tedavi Olmalıyız?

Dişlerin estetik bir görünüm kazanması kişilere psikolojik olarak mutluluk vermektedir. Ancak psikolojik rahatlığın yanı sıra ortodonti tedavisi olmak yenilen yiyecekleri doğru bir şekilde ısırmayı ve çiğnemeyi gerçekleştirmektedir.

Ayrıca açık ve anlaşılır konuşmak içinde bu tedavileri olmak oldukça önemlidir. Dudaklar ve yüz hatları uyumlu bir görünümde olacaktır ve bu durum özgüveninde artmasını sağlamaktadır.

Ortodontiste Ne Zaman Gitmeliyiz?

Çenede meydana gelen problemlere erken yaşlarda müdahale etmek gerekmektedir. Diş bozukluklarının görüldüğü durumlarda tedavi için belirli zaman aralıkları vardır. Erişkin yaş aralığında da dişler hareket ettirilebilir.

Bundan dolayı bu tür tedavi süreçleri için zaman bulunmaktadır. Yaşın ilerlemesi tedavi süresini uzatabilmekte ve tedaviyi zorlaştırabilir ancak dişlerde sorun olduğu her zaman aralığında ortodontiste gidilebilir.

Ortodonti Tedavisinin Riskleri Nelerdir?

Diş teli tedavisinde meydana gelen riskler şunlardır;

 • Ağız dokularının zedelenmesi; yanlış bir şekilde takılan teller yanaklara ve diş etlerinde hasara sebep olabilir.
 • Hekimlerin yanlış bir işlem yapması sonucunda braket yutulması meydana gelebilir. Braketler diş yüzeyine iyi bir şekilde yerleştirilmediği taktirde bu gibi sorunlar ile karşılaşılabilir.

Ortodonti Tedavisi Gerektiren Bozukluklar Nelerdir?

 • Dişlerin üst üste binmesi
 • Tırnak yeme ve parmak emme alışkanlıkları
 • Aralıklı yerlere sahip olan dişler
 • İleride ve geride duran çene yapısı
 • Erken yaşlarda diş kayıpları

Ortodontik Bozuklukların Nedeni Nedir?

Ortodontik bozuklukların nedeni genetik ve çevresel faktörlerden kaynaklanmaktadır. Çarpık diş yapısı, aralıklı dişler ve eksik olan dişler genetik faktörlüdür. Diş kayıpları, parmak emme ve tırnak yeme gibi durumlar sonradan kazanılmıştır. Bu sorunlar ortodonti tedavisi ile giderilmektedir.

Ortodonti Tedavisinde Hangi Araçlar Kullanılır?

Ortodonti tedavisinde kullanılan araçlar; hareketli ortodontik araçlar, sabit ortodontik araçlar, şeffaf plaklar ve vidalı araçlardır. Tüm bu araçlar dişlerin düzgün bir şekle girmesine yardım etmektedir. Her bir araçta kullanılan yöntem farklıdır. Her bir araç mekanik bileşenlerden oluşmakta ve dişlere estetik bir görünüm vermek amacı ile kullanılmaktadır.

Ortodontik Tedavilerin Süresi Ne Kadardır?

Tedavi süreci hastaların diş durumuna göre değişiklik göstermektedir. Diş teli tedavisinde süre ortalama olarak 1,5 ve 3 yıl arasındadır. Kullanılan yöntem bu sürenin değişmesine sebep olabilmektedir. Şeffaf plak tedavisindeki süreç diğer tedavi yöntemlerinden daha kısa sürede bitirilmektedir. Tedavi süresinin seçilen yöntem ile büyük bir ilgisi bulunmaktadır.

Tedavi Süresince Ne Kadar Sıklıkla Kontrollere Gitmek Gereklidir?

Uygulamanın tedavi süreci ilk zamanlarda oldukça sık gerçekleşmektedir. Ancak ilerleyen zamanlarda kontrole gitme durumu seyrekleşmektedir. Ortodonti tedavi sürecinin kontrolleri ortalama olarak 4-6 haftalık periyotlar ile gerçekleştirilmektedir.

Ortodontik Tedavi Sırasında veya Sonrasında Ağrı veya Acı Duyulur mu?

Ortodontik tedavi esnasında ağrı ve acı hissedilmemektedir. Uygulama öncesinde dişler uyuşturulmamakta ve kanamalar meydana gelmemektedir. Aylık seanslarda dişlerdeki teller değiştirilirken kuvvet uygulanmakta ve durum kısa süreli hafif bir acıya sebep olabilmektedir.

Braketlerin Bakımı ve Ağız Temizliği İçin Neler Yapılmalıdır?

 • Günde iki defa olmak üzere dişler ve diş etleri fırçalanmalıdır.
 • Akşam yatmadan önce diş ipleri ile diş aralarını temizlemek gereklidir.
 • Florlu diş macunu kullanmaya özen gösterilmelidir.
 • Diş ve tellerin arası her yemek sonrasında temizlenmelidir.
 • Diş hekimine ortodonti tedavisi için düzenli gitmek gereklidir.