Pedodonti

Pedodonti Nedir?

1 ve 12 yaş arasın çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlıklı bir şekilde korunması için yürütülen çalışmalar pedodonti olarak bilinmektedir. Pedodonti uygulamalarındaki amaç, çocukların dişlerindeki çürük, travma ve kalıtsal etkilerin dişlerde meydana getirdiği sorunların giderilmesidir.

Bu uygulamaları sürdüren diş hekimleri, bebeklik çağından çocukluğa kadarki geçen sürede çene ve yüz gelişimi takip etmektedir. Çocuk diş hekimliği yani pedodonti takip sürecinde hem tedavi uygulanmakta hem de koruyucu önlemler alınmaktadır.

Süt dişleri doğumdan sonraki 6.ayda başlamakta ve 2,5 yaşına kadar devam etmektedir. Her bebekte süt dişleri farklı anatomik bir yapıya sahiptir ve bu farklılıklardan dolayı çürüklere karşı dirençsizlik görülebilir. Süt dişleri; konuşma, beslenme ve estetik görünüm olarak birçok görevi vardır ve süt dişlerinde çürüklerin olması daimi dişler için sıkıntı yaratmaktadır.

6 yaştan itibaren daimi dişler gelişmeye başlamakta ve 12 yaşına kadar hem süt hem de daimi dişler ağız ortamında bulunur. Eğer süt ve kalıcı dişlerde çürük varsa bu durum iki tarafı da etkilemektedir. Bu sorunların tedavisi için pedodonti uygulamalarını gerçekleştiren uzmanlara ihtiyaç vardır.

Çocuk diş hekimliği olan pedodonti uygulamaları, 0-12 yaş arası çocukların süt ve kalıcı dişlerinin korunması ve tedavi edilmesi amacı ile ilgilenmektedir. Çocuk diş hekimliğinde gerçekleştirilen çalışmalar şunlardır;

 • Süt ve kalıcı dişlerin tedavisi
 • Çürük tedavisi
 • Kanal tedavisi
 • Kök ucu açık dişlerin tedavisi
 • Ortodontik uygulama
 • Travmaya sahip dişlerin tedavisi
 • Sedasyon altında diş tedavisi

Pedodonti işlemlerinde düzenli aralıklar ile kontrol yapılmakta ve olası anormal durumlarda erken teşhis yapılarak olumsuz durumların önüne geçilmektedir. Diş hekimleri, bu uygulamaların sürecini en iyi şekilde takip eder ve aileye ağız bakımı için yapılması gereken tüm detayları açıklamaktadır.

Sağlıklı bir yaşam için oldukça önemli olan ağız sağlığı, bebekler ve çocuklar için oldukça önemlidir. Bundan dolayı diş hekimleri bu takip sürecinde aile ile sürekli iletişim halinde kalmaktadır.

Diş hekimleri, bebek ve çocukların çok yönlü gelişim aşamalarını göz önüne alarak tedaviyi sürdürmektedir. Henüz bebeklik döneminde gerçekleştirilen diş, çene ve yüz analizlerinin düzenli takibi sonucunda diş ve çene hastalıklarına erkenden müdahale edilebilir ve böylece büyük sorunlar engellenebilir.

Pedodontist Kimdir?

Bebek ve çocukların tedavisi özel ilgiyi gerektirmekte ve pedodontistler bu süreci en iyi şekilde yerine getirmektedir. Pedodontist, çocuklardaki çene ve diş gelişimini detaylı bir şekilde takip eder ve herhangi bir sorun durumunda gerekli olan tedaviyi gerçekleştirir. Süt ve kalıcı dişlerde ortaya çıkan çürük, darbe sonucu kırılma ve travma gibi durumların iyileştirilmesi için çalışmaktadır.

Çocuk diş hekimi, süt ve sürekli dişlerde henüz meydana gelmeyen olası sorunların ortaya çıkmasından öncede koruyucu önlemleri almaktadır. Çürük riskine karşı çocukların beslenme alışkanlıklarını düzene sokmakta ve olası problemleri önlemektedir. Bu koruyucu önlemler ile erken diş kayıplarının önüne geçmenin yanı sıra diz hizasının düzgün bir şekilde korunmasını da sağlamaktadır.

Çocuk diş hekimi bu tedavi yöntemlerini çocuğa eğlenceli bir şekilde uyguladığı zaman çocuktaki diş hekimi korkusunda önüne geçmek mümkün olmaktadır. Bu korkunun önüne geçildiğinde çocuklar diş tedavisine karşı olumlu tavır geliştirecek ve yaşam boyunca sağlıklı dişleri muhafaza edecektir. Bu uygulamalardan sonra tüm pedodonti süreçleri en iyi şekilde geçecektir.

Pedodontist Hizmetleri Nelerdir?

Pedodontist hizmetlerinin içeriği; 0-12 yaş arasına kadar uzanan süreçte bebeklerin ve çocukların süt ve sürekli dişlerinin korunmasını ve tedavi edilmesini sağlamaktır. Bu süreçte sunulan hizmetler şöyledir;

 • Öncelikle çocuklarda oluşan diş hekimi korkusunu keyifli bir sürece çevirir.
 • Çocuklarda meydana gelebilecek çürüklere karşı koruyucu önlemler alır. Bu önlemler ile ilgili plan ve program yapar ve dişlerin sağlığını korur.
 • Yalnızca çocukla değil aile ile de iletişimi sürdürür. Bu süreçte ebeveynler diş sağlığı ile ilgili detaylı bir şekilde bilgilendirilir.
 • Diş sağlığını sürdürebilmek için çocukların beslenme alışkanlıklarını düzenler.
 • Çocukların çene ve diş gelişimini takip eder.
 • Çürüklerin önlenmesi için fluorid ve fissür örtücü işlemleri gerçekleştirir.
 • Dişlerde ortaya çıkan çürük, kırık ve travmaların giderilmesi için çalışır.
 • Süt ve sürekli dişlerdeki çürüklerin tedavisi ve kanal tedavisi ve diş çekimi gibi pedodonti uygulamalarını yapar.
 • Süt dişleri ve kalıcı dişler için ihtiyaç duyulan kanal, dolgu ve amputasyon işlemlerini yerine getirir.
 • Çekilen dişlerin yerine yer tutucu ve protez uygulamaları yapılır.
 • Tüm diş tedavisi süreçleri en iyi şekilde yürütmeye çalışır.

Pedodontide Flor Uygulaması Nedir?

İnsan sağlığı açısından büyük bir öneme sahip olan flor ile dişin çürüğe karşı direnci artırılmaktadır. Flor uygulaması, su, süt ve et gibi gıdalarda bulunmakta ve yeteri kadar alındığı taktirde vücuttaki değerleri yükseltmektedir.

Flor, klinik ortamlarda dişlere direkt olarak uygulanmaktadır. Dişler temizlenip kuruduktan sonra flor jelleri dişlere sürülerek gerçekleştirilmektedir. Flor uygulaması 3 ve 6 ayda bir tekrarlanan ve yararı oldukça büyük olan pedodonti işlemleridir.

Flor, dişler üzerinde minenin sağlıklı gelişmesini ve çürükten korumayı sağlamaktadır. Koruyucu önlemleri sayesinde kaliteli bir mine oluşumu gerçekleşmektedir. Diş yüzeyinde biriken gıda artıklarından oluşan plaklardaki zararlı asitleri yok etmektedir. Flor dişlere sürüldükten sonra çürük görme olasılığı azalmaktadır.

Flor jel uygulamaları, çocukların ağızlarında 4 dakika gibi bir süre bekletilmekte ve işlem bittikten sonra flor jelin fazlası tükürük emiciler aracılığı ile alınmaktadır. Geride kalan flor jeller tükürülür ve daha sonra ağız çalkalanmaktadır. Flor uygulamaları 4 yaş ve üzeri için yapılabilen işlemlerdir.

Pedodontide Süt Dişleri Neden Önemlidir?

Çocukların gelişim aşamasında en aktif oldukları dönem beslenme açısından oldukça önemlidir. Bu süreçte süt dişleri büyük rol oynamakta ve süt dişlerinin çene kemiği, kasların gelişimi, kelimeleri doğru telaffuz etme ve kalıcı dişlerin yerinin korunmasını sağlama gibi görevleri vardır.

Süt dişlerinin çürümesi, kırılması ve birçok sebepten dolayı kaybedilmesi beslenme sorunlarının oluşumunda etkilidir. Beslenmenin yetersiz olması da çocukta gelişim problemlerini meydana getirmektedir.

Süt dişlerinin önemli görevlerinden birisi kalıcı dişler için rehberlik oluşturmasıdır. Süt dişleri zamanı geldiğinde kalıcı dişlere yol göstericilik yapmaktadır. Kalıcı dişlerin doğru bir şekilde konumlanması estetik bir görünüm açısından da son derece önemlidir. Süt dişlerinin erken bir şekilde kaybedilmesi sonucunda eksilen dişin ortaya çıkardığı boşluğa doğru kaymalar ve bunun sonucunda diş hizasının bozulması görülebilir.

Dişte meydana gelen kaymalar sonucunda ileride uzun süreli ortodontik tedaviye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kayma etkileri çocuğun yaşıtlarına göre doğru bir şekilde beslenememesine ve konuşamamasına neden olmaktadır. Pedodonti uygulamalarında kullanılan yöntemler ile bu durumun önüne geçmek mümkündür.

Pedodontide Fissür Örtücüler Ne İşe Yarar?

Fissür örtücü, dişleri çürüğe karşı koruyan akıcı ve sıvı bir kıvamda bulunan maddelerdir. Dişlerin besinleri iyi bir şekilde çiğneyebilmesi için bazı oluklara ihtiyacı vardır. Fissürler, azı dişlerinde bulunan oluklu yapılar olarak öne çıkmaktadır. Çürüklerin oluşmaya başladığı yerler azı dişlerinin çiğneme yüzeylerinde yer alan derin ve dar girintilerden gerçekleşmektedir.

Fissür uygulamasının amacı, çürüğe elverişli oluklarda gıda artıklarını önlemek ve bu yüzeylerin daha rahat ve kolay bir şekilde fırçalanmasını sağlamaktır. Böylece çürüklerin oluşma riski en az düzeye indirilmektedir.

Fissür örtücü, çocukların ağız ve diş sağlığı açısından oldukça önemli olduğundan dolayı pedodonti uygulamalarında kullanılmaktadır. Ağrısız ve kolay bir işlem olan bu uygulama ile diş çürüklerine karşı koruyucu bir tabaka oluşturulmaktadır.

Flor ve fissür örtücü uygulamaların başarılı olması için ağız bakımının düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Kötü gıdalar tüketmek ve bunun sonucunda iyi bir ağız temizliği yapmamak her ne kadar fissür örtücü uygulamalar kullanılsa da çürüklerin gelişimini durdurmayacaktır. Uygulama sonrasındaki kalıcı etkinin sürdürülmesi için ebeveynlerin üstüne düşeni yapması oldukça önemlidir.

Pedodontide Koruyucu Uygulamaları Nelerdir?

Pedodonti işlemlerinde koruyucu diş hekimliği yapmak büyük önem taşımaktadır. Ağrısız bir işlem gerçekleştirmek ve çocukların diş hekimi korkusunu ortadan kaldırabilmek için koruyucu diş hekimliği hizmetlerini sunmak gerekmektedir. Koruyucu diş hekimliği hizmetleri;

 • Ağız sağlığı ve hijyeni eğitimi
 • Beslenme eğitimi
 • Fissür ve flor uygulaması
 • Yer tutucu uygulaması gerçekleştirilmektedir.

Ağız Sağlığı ve Hijyen Eğitimi

Bu eğitimde ebeveynler çocuklara diş fırçalama ve diş ipi kullanımı öğretmeli ve alıştırmalıdır. Ağız ve diş sağlığının ne kadar önemli olduğu çocuklara anlatılmalıdır.

Beslenme Eğitimi

Düzenli beslenme eğitimi verilerek kötü beslenme alışkanlığından çocuklar uzaklaştırılmalıdır.

Fissür ve Flor Uygulaması

Fissür örtücü, gıda artıklarının dişlerde tutunmasını azaltmakta ve dişleri fırçalamayı kolaylaştırmaktadır. Flor uygulaması ise diş minesini kuvvetlendirir ve diş çürüklerinin oluşmasının önüne geçer.

Yer Tutucu Uygulaması

Süt dişlerinin kayıp olması ile alttan gelen kalıcı dişlerin korunması için uygulanmaktadır. Yer tutucu, ortodontik bozuklukların önüne geçmekte en etkili yöntemlerden birisidir.

Pedodontide Ağız-Diş Bakımı ve Beslenme Önerileri

Ağız ve diş sağlığı üzerinde olumlu etkisi olan birçok beslenme içeriği bulunmaktadır. Bu besinler şöyledir;

 • Elma: elma tükürük üretimini başlatmakta ve gıda artıklarından kurtulmayı sağlamaktadır. Aynı zamanda gıda artıklarının oluşturduğu bakterileri de temizlemektedir. Elmanın içerisinde bulunan lif maddesi sayesinde dişler daha parlak bir görünüm kazanmaktadır. Elmanın ağız sağlığındaki etkisini en iyi şekilde görebilmek için elmanın soyulmaması gerekmektedir.
 • Yeşillik: yeşillikler ağız ve vücut sağlığı açısından oldukça önemlidir. Vitamin ve mineral yönünden de zengindir. Yeşillikler; lahana, ıspanak ve pazı gibi sebzelerdir. Diş çürükleri ile mücadelede bu yeşilliklerin yeri oldukça büyüktür.
 • Süt ürünleri: süt ürünleri hem kemik için hem de dişler için oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Diş yapısının korunmasını ve dişlerin çürümesine engel olan süt ürünlerin içerisinde kalsiyum bulunmakta ve kalsiyum ile dişler güçlendirilmektedir. Ancak süt ürünleri kullanılırken pastörize edilmemiş olanlar tercih edilmelidir.

Pedodonti Fiyatları 2022

Çocuk diş hekimliği alanında kullanılan birçok farklı teknikten söz edilebilir. Bu kullanılan tekniklerin her birisi farklı fiyatlandırmalara tabidir. İşlem uygulanacak dişlerin sayısı ve işlem içeriğine göre fiyatlandırmalarda değişiklikler söz konusu olmaktadır.

Diş hekimliği alanında olan; fissür örtücü, flor uygulaması, yer tutucu ve restoratif diş işlemlerinin fiyatlandırılması farklı şekillerde gerçekleşmektedir.

Uzman pedodontist aracılığı ile yapılan işlemler fiyatlara yansıyan diğer etkenlerdendir. Uygulama merkezinin koşulları ve tedavinin süreci dahil pek çok içerik fiyatların değişmesine sebep olmaktadır. Buna bağlı olarak kontrol süreçleri de bazı durumlarda fiyatlara etki edebilmektedir.

Ancak pedodonti ile ilgili fiyat aralıklarında seçenekler oldukça fazladır. Bütçeye uygun alternatif seçeneklerden yararlanarak bu işlemleri yaptırmak mümkündür. Her bir işlemin oluşturacağı maliyetler ile ilgili diş hekiminden ve merkezlerden gerekli olan bilgiler alınabilir.

Pedodonti fiyatları konusunda detaylı bilgi almak için uygulamanın yapıldığı merkezle iletişimde olmak gerekmektedir.