Şeffaf Plak

blank

Invısalıgn (Şeffaf Plak) Tedavisi Nedir?

Şeffaf Plak, ortodontik tel tedavisi ile diş düzeltimi yerine hastanın bu yöntem ile dişlerini düzeltebildiği bir tedavi biçimidir.

Şeffaf Plaklar Nasıl Çalışıyor?

Şeffaf plak tedavileri özünde braketlerle yapılan ortodontik tedavilere benzer. Diş hareketlerinde farklılık gözükmez.

Braketlerle yapılan tedavilerde dişlerde itme ve çekme hareketleri görülebilirken şeffaf plak tedavilerinde ana hareket itmedir. Şeffaf plak zor hareketleri yapabilmek için ataşman denilen ve dişle aynı renkte olup dişe yapıştırılan dolgu maddeleri kullanılır.

Doktorun belirlediği sürelerde hasta plak değişimi yapar. Bir set plak dişleri belirli miktarlarda hareket ettirir ve daha fazla hareket için hasta yeni set plaklarına geçer.

Şeffaf Plak Tedavisine Nasıl Başlayabilirim?

Tedaviye başlamaya karar verdikten sonra hastanın dişlerinin ölçüsü ya da dijital taraması alınır. Röntgenler ve fotoğraf kayıtları da alındıktan sonra Invisalign’ın merkezine ölçü ise kargo ile, dijital tarama ise internet üzerinden gönderilir. Gönderilen diş kayıtları dijital ortama aktarılır ve tedavi planlaması için bilgisayar programında doktora gönderilir.

Kayıtlar Gönderildikten Sonra Plakların Bana Gelmesi Ne Kadar Sürüyor?

Dijital ortamda gönderilen diş kayıtlarınız üzerinde doktorunuz bir tedavi planlaması yapar. Bu süreç 1-2 hafta zaman alabilir. Onaylanan tedavi planlamaları sonrasında şeffaf plak üretimine başlanıyor ve kargo süresine bağlı olarak 10 gün gibi bir sürede şeffaf plaklar doktora ulaşmış oluyor.

Herkese Aynı (Standart) Şeffaf Plak Mı Veriliyor?

Hayır. Invisalign tedavilerinde kişiye özel hazırlanan şeffaf plaklarla diş düzeltimi gerçekleştiriliyor.

Kaç Set (Alt Ve Üst) Şeffaf Plak Takacağım?

Kaç set şeffaf plak takılacağı tedavi planlamasında kişiye özel belirlenmektedir. Bu da hastanın tedavisinin kolay/zor olduğu ile alakalıdır. Ön bölgede hafif çapraşıklığı olan bir kişinin 10 set plakla tedavisi bitebilirken, iskeletsel olarak alt çenenin ileri alınması planlanan bir tedavide hastaya 30’dan fazla plak öngörülebilir.

Alt Ve Üst Plaklar (Set) Aynı Anda Mı Takılıyor?

Evet.

Bir Set Plak Ne Kadar Ağzımda Kalıyor?

Doktorunuzun yönlendirmesine göre değişmekle beraber 1 set plak ağızda 2 hafta, 10 gün ya da 1 hafta kalacak şekilde planlanabilir. Böylelikle yaklaşık olarak tedavinin süresi de tedaviye başlamadan belirlenmiş olmaktadır. Hasta tedavisinin yaklaşık olarak ne zaman biteceğini tedaviye başlamadan bilmektedir.

Plakları Ne Sıklıkla Değiştiriyorum? Plakları Günde Ne Kadar Takmam Gerekiyor?

En çok merak edilen sorulardan bir tanesi de şeffaf plakların ne kadar sıklıkla değiştirileceğidir. Plaklar günde minimum 20-22 saat takılmalıdır. Plakların ne sıklıkla değiştirileceği ise doktorunuza ve tedavi planlamasına bağlıdır.

Çoğu tedavi planlamasında plaklar 2 haftada bir değiştirilirken, diş hareketlerinin daha tutarlı hala gelmesi ile 10 günlük ya da haftalık kullanımlar da doktor tarafından önerilebilmektedir. Belirlenen süre dolduğunda hasta bir sonraki set plaklarını kullanmaya başlar.

Toplam Tedavi Süresi Ne Kadar?

Her hastanın tedavi planlaması farklı olduğu gibi tedavi süresi de farklıdır. Doktorunuzun belirlediği plak kullanım sürelerine göre de (2 haftada, 10 günde ya da haftada bir değişim) tedavi süreniz farklılık gösterecektir. Örnek verecek olursak, 2 haftalık kullanımlarla değiştirilen 30 plaklık bir tedavi 60 haftalık bir süreci kapsar.

Ancak tedavi sonunda doktorunuz ya da siz son durumdan memnun değilseniz yeni set plak istenebilir; bu da tedavi süresini bir miktar daha uzatacaktır. Hiçbir problemin görülmediği bir tedavide tedavi süresi doktorun belirlediği kullanım süresi ile set plak sayısı ile rahat bir şekilde anlaşılabilir.

Atşmanlar Nelerdir?

Şeffaf plak tedavileri itme hareketi üzerine kurulu tedavilerdir. Dişler istenilen yerlere itme hareketi ile gelir. Ancak bazı zor hareketleri yapabilmek için diş yüzeylerine, dişlerle aynı renkte ve farklı şekillerde dolgular koyulabilir. Bu dolguların yerleri, büyüklükleri ve şekilleri planlama sırasında belirlenir ve çoğunlukla ilk randevuda yerleştirilir. Tedavi bitiminde hızlı ve acısız bir şekilde de çıkartılır.

Şeffaf Plak Tedavisi Fiyatları 2022

Şeffaf Plak Tedavisi Fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.