Zirkonyum Diş Kaplama

blank

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?

Zirkonyum diş kaplama, alt yapılı dişlerin daha çok gündeme gelmesi sağlanır. Diş yapımında sıklıkla kullanılan ve beyaz renkli madde olan zirkonyum, özel fırında işlenir. Metal destekli kaplamalara göre, daha doğal bir görüntünün ortaya çıkması sağlanır. Bu sayede zirkonyum kaplama metal desteksiz olan grupta yerini alır.

Sıcağa dayanıklı, beyaz renkli olan zirkonyum diş kaplama genelde metala karşı alerjisi olan bireyler için oldukça ideal bir tedavidir. Günümüzde gerçekleştirilen diş kaplamalar, porselen kaplama olacak şeklinde yapılır.

Diş kaplamalar; iki farklı şekilde sınıflandırılabilir. Bunlar metal destekli ve metal desteksizlerdir. Gülüş problemi yaşayan ya da daha estetik görüntü elde etmek isteyenler için diş hekimlerine başvurulur. Estetik ihtiyaçlar kişiye özel yapılır ve değişkenlik gösterir.

Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Uygulanır?

Metal destekli kaplama yapılacağından dolayı ilk olarak dişler küçültülür. Diş etinin daha sağlıklı olduğundan emin olduktan sonra, ağza kaşıkla ve özel ölçülü ekipmanlarla hassas şekilde ölçü alınmış olur. Dişe en uygun olan ve diş yapısıyla uyumlu olan zirkonyum laboratuvar ortamında hazırlanır.

Klinik ortamda ise, alt yapısına ve üzerine işlenecek olan porselenin üst yapısı diş ile uyumu tespit edilir. Yüz anatomisine ters düşmeyecek şekilde ayarlanarak uygulanır. Son olarak, özel yapıştırıcılar kullanılarak diş ile uyumlu olması sağlanmış olur. Tedavi tamamlandıktan sonra, doğal dişlerden farkı olmayan sağlıklı dişlere sahip olunur.

 Zirkonyum Kaplama Avantajları Nelerdir?

Metal desteksiz grupta yer alan ve ışık geçirgenliğini sayesinde çok koyu bir renk oluşturmadığından dolayı, tercih edilebilir. Diş etine zarar vermez ve siyah yansıma şeklinde görüntü oluşturmaz. Işık geçirgen özelliği olduğundan dolayı, dişlerin daha orijinal durmasında rol oynar. Dişe en yakın görüntüye sahip olan ve daha sağlıklı dişlere sahip olmaya yardımcı olan tedavi yöntemidir.

Metale alerjisi olan kişiler için oldukça ideal bir seçim olacaktır. Sıcağa dayanıklı olması, beyaz renge sahip olup, dişe en yakın olan yapıdır. Bu doğrultuda; zirkonyum kaplama uygulamasından faydalanan kişilerin, aşırı soğuk veya aşırı sıcak hassasiyeti oluşmaz. Metal yapılı dişlere göre daha dayanıklı olmakla birlikte, sıklıkla tercih edilen durumlardan biridir.

Zirkonyum Kaplama Kimler İçin Uygundur?

Diş rahatsızlığı veya estetik problemi olan kişiler için kaplama yapılır. Diş inceltildikten sonra, üzerine tekrardan kaplama yapılmasıyla birlikte gerçekleştirilir. Diş kırıklarında, bozulmalarında veya diş kaybının ortaya çıkması durumunda implant yapılabilir.

İmplant yapıldıktan sonra, diş kaplaması için de zirkonyum diş kaplaması yapılabilir. Bozulan ve sararan dişlerden rahatsız olan kişiler bu kaplamadan faydalanabilir. Zarar gören diğer dişlerin sağlamlaştırılması veya köprü kombinasyonu oluşturabilmek için kullanılır.

Diş kaplama yapılacağı zaman metal veya seramik çeşitlerden biri seçilerek yapılır. Dişin renginden ve görüntüsünden rahatsızlık duyan bütün bireyler için uygundur. Estetik uygulamasında genelde 18 yaşına kadar işlemin yapılmaması önerilir. Diş gelişimi oldukça geç gelişen bir durumdur. Bu sebepten dolayı, işlem öncesinde bazı tetkikler yapılarak tedaviye karar verilir.

Zirkonyum Kaplama Yaptıranlar Memnun Mu?

Estetik görüntü isteyenler için, sıklıkla tercih edilen tedavi yöntemidir. Yapılan tedaviyle birlikte gerçek dişlerden pek farkı olduğu söylenemez. Bununla birlikte, dişlerin daha düzgün ve sağlıklı görünmesine de yardımcı olur. Yapılan zirkonyum kaplama uygulaması pek çok kişi tarafından tercih edilir.

Oldukça büyük rağbet gören bir uygulamadır. Birden fazla avantajı olduğu için, ünlüler tarafından da beğeni toplar. Yapılan zirkonyum diş kaplamadan memnun kalma oranı oldukça yüksektir. Bunun için, diş takma durumuna ihtiyaç duyulmadan gerçekleştirilebilir.

Zirkonyum Kaplamanın Avantajları Nelerdir?

Estetik amacıyla tercih edilen zirkonyum diş kaplaması sayesinde, doğal diş görünümüne sahip olunabilir. Işık geçirgen özelliği sayesinde opak görüntü verir. İçinde metal bulunmadığından dolayı, ağız içinde koku yapma olasılığı yoktur.

Dişlerin yapay ve cansız görünmesinin önüne geçer. Bunun yanı sıra; dişlerin çarpık olması, ayrık olması beyaz bozulmaya yüz tutmuş dolguların tedavisinde kullanılır. Gülüşünü saklayan kişilerin artık buna ihtiyaç duymadığı ve daha özgüvenli olmasına da yardımcı olur.

 Kaplama Sonrasında Ne Zaman Kontrole Gitmek Gerekir?

Dişlerin iyileşmesi ve sağlıklı görünebilmesi açısından, ağız ve diş hijyenine dikkat edilmelidir. Diş sağlığı için düzenli olarak günde iki kere, ikişer dakika fırçalanması gerekir.

Sadece bununla da sınırlı kalmaz. Aynı zamanda, yiyecek ve içeceklere de dikkat etmek gerekir. Yiyecekler ve içecekler,, dişlerin sararmasına ve kararmasına sebebiyet verir. Altı ayda bir diş kontrolleri gerçekleştirmek gerekir. Diş sağlığı için ihmal edilmemesi gerekir.

Rengi İlerde Değişir Mi?

Metal yapıya sahip olan kaplamaların dişe zarar verme oranı oldukça yüksektir. Özellikle ağızda koku yapma ve diş etinin morarmasına, şişmesine sebep olabiliyor. Doğal dişlerin kötü yönden etkilenmesi an meselesidir.

Çünkü renklendirici gıdalar ve beraberinde gelen asitli içeceklerden kaynaklı olarak canlı dişler renk değişimine uğrar. Fakat kaplama, dişlerin ve özellikle zirkonyum kaplama dişlerin renk değişimine ya da lekelenmesine çok fazla denk gelinmez. Doğal dişler kadar renk değiştirmedikleri bir gerçektir.

Diş Eti Hastalığı Olanlarda Uygulanabilir Mi?

Diş eti hastalığı olan kişiler için herhangi bir tedavi sürecinin başlatılması mümkün değildir. Çünkü burada diş etinin hastalıklı olması durumunda, üzerine kaplama yapılmasıyla birlikte daha ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirmiş olur. Bu yüzden, ilk olarak diş eti hastalığının tedavi edilmesi için gerekli olan çalışmalar başlatılır. Daha sonrasında iyileştirilen diş eti hastalığı sonrasında zirkonyum kaplaması yapılır.

Zirkonyum Kaplama Dişe Nasıl Tutulur?

Dişe uygun renkli olan ve diş yapısına en uygun olan yapı zirkonyumdur. Özel ortamlarda üretilir ve hastanın diş ölçüsüne uygun olacak şekilde tasarlanır. Doğal dişler inceltilerek üzerine zirkonyum diş kaplama yapılır.

Klinik ortamda diş ile uyumu sağlanır. Son aşamada, zirkonyumun dişe tutturulması kalır. Bu sebepten dolayı, özel yapıştırıcılar kullanılarak dişe yapıştırılmasında rol oynar. Daimi olarak dişte kalacak olan diş entegre edilir.

Diş Kaplama Sırasında Ağrı Olur Mu?

Diş kaplama yapılmadan önce doğal dişler küçültülür. Çünkü burada dişlerin küçültülmesi, yapılacak olan kaplamaya zemin hazırlığıdır. Kaplama işleminden önce dişler küçültülürken ağrı açığa çıkmaz. Fakat kaplama yapıldıktan sonra, hafif bir şekilde ağrı oluşabilir. Bu da küçük dişlerin üzerine baskı yapıldığından dolayı diş etinde ağrı açığa çıkar. Bunun haricinde, herhangi bir ağrı açığa çıkmamış olur.

Diş Kaplama İşlemi Ne Kadar Sürer?

Normal şartlar altında diş kaplama yapılırken işlem süresi, 3 seansla sınırlıdır. Diş yapısının durumu ve hastanın sağlık durumu hakkında bilgi edinildikten sonra, gerekli olan çalışmalar yürütülmüş olur.

Eğer bu süreçte farklı bir sorunla karşılaşılmazsa, 3 seansla sınırlı olduğu söylenebilir. Her seans aralığında mutlaka 2-3 gün olmasına dikkat etmek gerekir. Böylece, yapılan diş kaplamasının daha sağlıklı sonuçlanmasını sağlar.

Diş Kaplama Ömrü Ne Kadar?

Kırılan, sararan veya çürümeye yüz tutmuş dişler için kaplama yapılır. Diş hekimleri tarafından güvenli bir şekilde gerçekleştirilen bu işlemin uzun vadeli olduğu bir gerçektir. Sağlıklı ve hijyenik kullanılması durumunda, 15-20 yıl arasında geçerliliğini koruyabilir.

Son zamanlarda sıklıkla başvurulan bu tedavi yönteminin etkili ve başarılı olması açısından, mutlaka ağız ve diş hijyenine önem vermek gerekir. Aksi durumlarda, daha az ömürlü olur ve diş problemlerini beraberinde getirir. Bu da, tekrardan diş probleminin kontrol altına alınmasını sağlayacak duruma sebebiyet verir.

Diş Kaplama Zararlı Mıdır?

Diş problemlerinin çözüme kavuşturulabilmesi için, zirkonyum kaplama tercih edilen durumlardan biridir. Bu uygulamanın metalsiz yapı grubu arasında yer almasından dolayı, kişiye zarar verme durumu yoktur. Bu yüzden diş etini ve kişinin sağlık durumunu olumsuz yönde etkilemez. Tam aksine, diş sağlığını koruyarak daha sağlıklı dişlere sahip olmayı sağlar.

Diş Kaplama Diş Beyazlatılabilir Mi?

Diş kaplamada zirkonyum diş kaplaması sayesinde, dişlerin daha beyaz olduğunu görebilmek mümkündür. Çünkü burada doğal dişler inceldikten sonra, üzerine zirkonyum diş kaplaması yerleştirilir.

Zirkon diş, doğal diş yapısına en uygun ve en yakın olan yapıdır. Yapılan zirkon dişinin daha sonrasında beyazlatılması mümkün değildir. Çünkü beyazlatma jellerinin kullanılması, sadece doğal dişlerde etkisini gösterebilen bir durumdur.

Metale Karşı Alerjim Var, Zirkon Diş Kullanabilir Miyim?

Diş kaplama uygulaması iki farklı şekilde sınıflandırılabilir. Metal yapıya sahip olan ve metalsiz olan yapılardır. Burada metalsiz yapıya sahip olan diş kaplama uygulaması arasında, zirkonyum kaplama yer alır.

Zirkonyum diş kaplaması sayesinde, pek çok avantajın olmasıyla birlikte, olanaklar mevcuttur. Metala karşı rahatsızlık duyan veya alerjisi olan bireyler için, en uygun olan tedavi yöntemidir. Güvenli ve sağlıklı bir şekilde kullanılabilir.

Zirkon Kaplama Ağzımda Değişik Tat Ve Kokuya Neden Olur Mu?

Diş kaplama gruplarında metalsiz yapıya sahip olan zirkonyum yer alır. Burada ağız içinde tat, koku veya ağız kokusu gibi kötü kokuları açığa çıkarmaz. Çünkü metalsiz yapı olduğu için, kesinlikle koku yapması veya tat değişikliğine uğrama durumu yoktur.

Zirkonyum Dişlerin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Zirkonyum diş kaplama uygulamasının doğal dişten çok fazla farkı yoktur. Pek çok avantajı beraberinde getirdiği için, güvenle tercih edilebilir. Etkili ve başarılı sonuçlar alabilmek adına, elbette ki bazı durumlarda dikkatli olmak gerekir.

Normal şartlar altında, diş fırçalama nasıl yapılıyorsa aynı şekilde devam ettirilmesi gerekir. Her gün iki kere, ikişer dakika dişlerin fırçalanması gerekir. Bununla sınırlı kalmadan aynı zamanda da 6 ayda bir diş hekimi kontrollerinin düzenli gerçekleştirilmesi gerekir.

Zirkonyum Diş Değişmesi Gerektiği Durumlarda Zarar Verir Mi?

Uygulamanın dişe zarar vermesi veya diş minesini kötü etkilemesi mümkün değildir. Çünkü dişe en yakın ve uyumlu olan tedavi yöntemidir. Burada işlem öncesinde, hastanın sağlık durumu hakkında detaylı bilgiye sahip olunur.

Herhangi ciddi bir rahatsızlığı varsa işlem ertelenir. İşlem öncesinde bazı tetkikler ve tahliller yapılır. Sağlık durumu açısından herhangi bir sorun ile karşılaşılmadığı sürece gerekli olan çalışmalar başlatılarak tedaviye başlanır.

Zirkon Diş Kaplama Hangi Yaşlar İçin Uygundur?

Vücudun gelişim süreci, ergenliğin bitimine kadar devam eder. Hatta bu durum 18-20 yaş aralığına kadar devam ettiği söylenir. Bu sebepten dolayı yapılan estetik uygulamalar için, bu sürecin tamamlandığından emin olmak gerekir. Aksi durumlarda zirkonyum kaplama için, etkili ve sağlıklı sonuçlar alınamayabilir.

Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatları 2022

Fiyat bilgisi hakkında çok fazla soru sorulur. Fakat bu soruya hiçbir zaman kesin cevap alınamaz. Çünkü işlemin yapılacağı merkezin kendine göre belirlemiş olduğu fiyatlandırma bilgisi vardır.

Fiyat bilgisi, her yerde aynı olmayabilir. Kliniğin güvenilirliği ve tecrübesi, kullanılacak ekipmanların kalitesi, bulunduğu bölgeye göre fiyatlandırması belirlenir.

Daha kesin ve güncel bilgi almak isteyenler için, işlemin yapılacağı merkez ile iletişime geçmesi önerilir. Zirkonyum diş kaplama fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.