Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum kaplama tedavileri diş estetikleri için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Estetik gülüşlere sahip olmak ve dikkat çekmek için pek çok farklı diş estetik tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemleri; dişlerin yapısına, biçimine vb. gibi parametrelere göre ve hastaların tercihlerine göre uygulamaktadır. Zirkonyum tedavi işlemlerinde kullanılan birkaç tane madde bulunmaktadır. Aynı zamanda bu tedavi ile birlikte dişlerin dikkat çeken görünüme ve güzel gülüşlere sahip olmak isteyen bireylerin sık sık tercih ettiği bir diş estetik tedavi işlemlerinden birisidir.

Zirkonyum Nedir?

Bu diş kaplama tedavi işlemlerinde zirkonyum dioksit altyapısına sahip porselen diş kaplaması yöntemidir. Dişlerin ön yüzeylerine uygulanır. Diş kaplamaları, metal içeren kaplamalar ve metal içermeyen kaplamalar olarak temelde iki guruba ayrılır.

Zirkonyum kaplama diş tedavi işlemleri metal içermeyen kaplama türlerindendir. Zirkonyum, özel fırınlarda oksijenle birleştirilerek zirkonya seramiğine dönüştürülür ve diş kaplama malzemesi olarak kullanılır. Son yıllarda hastalar tarafından çok tercih edilen bir diş estetiği yöntemdir. Genellikle diş çürüğü olan ya da daha estetik beyaz bir gülüşe sahip olmak isteyen kişiler tarafından tercih edilen bir yöntemdir.

Zirkonyum Kaplama Nasıl Yapılır?

Bu estetik diş tedavi yöntemleri uzman diş hekimleri tarafından uygulanan bir tedavi yöntemidir. Hastanın dişlerindeki sorun tespit edildikten sonra işlemin yapılacağı bölgeye hastanın acı hissetmemesi için anestezi işlemi uygulanır.

Hastanın Dişleri zirkonyum kaplama uygun boyutta küçültülür. Küçültülen dişler üzerinden yapılacak olan kaplama için uygun olacak dijital ölçüleri alınır. Bu işlemler sonrasında üretiminin yapılması beklenen zirkonyum kaplamalar hazırlanana kadar dişlerde aşırı hassasiyet olmasını önlemek ve estetik görünümü bozmamak amacı ile hastaya geçici dişler takılır.

Ortalama 3-5 gün içerisinde ölçüsü alınan zirkonyum dişler hazırlanır. Hazırlanmış olan dişler doktor ve hasta tarafından onaylandıktan sonra dişlerde bulunan geçici dişler çıkartılarak özel şeffaf yapıştırıcılar ile zirkonyum kaplamalar gerçek dişlere yapıştırılır.

Zirkonyum Kaplama Kimler için Uygundur?

Bu estetik diş kaplama tedavi işlemleri, kesici dişlerin beyazlatmak ya da hafif yanlış hizalamaları düzeltmek isteyen hastalar için uygun olan bir işlemdir. Bu estetik diş işlemi renksiz dişler için, diş minesi kusurları ya da düzensiz diş yüzeyleri ile diş boşlukları vb. gibi diş sorunlarının giderilmesi için sık sık tercih edilen bir estetik diş tedavi yöntemidir. Zirkonyum diş kaplama işlemleri; sürekli olarak tırnak yeme alışkanlığı olanlar, büyük dolgusu bulunanlar ve diş yaralanma riski yüksek olan sporları yapan kişiler için uygun olmayan diş kaplama yöntemleri arasındadır.

Zirkonyum Kaplama Avantajları Nelerdir?

Estetik diş tedavileri için pek çok kişi tarafından tercih edilen zirkonyum diş kaplama tedavisinin pek çok farklı avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlardan bazıları, zirkonyum tedavisinde kullanılan kaplama maddesi doğal diş minesi ışığı geçiren bir yapıda olmasından kaynaklı olarak mat bir görüntü oluşturur. Zirkonyum kaplama işleminde diğer kaplama işlemlerinde olduğu gibi doğal görüntü oluşması için inceltme ve kesme işlemleri daha az yapılır.

Diş hassasiyeti minimum seviyeye indirilir. Aynı zamanda zirkonyum diş etine zarar vermemekle birlikte diş ile de uyumludur. İçerisinde metal bulunmadığı için her hangi bir alerjik reaksiyon oluşturmaz. Ağız içerisinde tat değişimi ya da koku meydana getirmez. Ağız bakımı düzenli yapıldığı süre içerisinde renk değişimi olmamaktadır.

Zirkonyum Kaplama Yaptıranlar Memnun mu?

Porselen kaplama teknikleri, ışığı geçirmez ve tamamen mat bir görüntü veren kaplamalardır. Zirkonyum kaplamaları ise porselen diş kaplamaları ile kıyaslandığında gerçek dişten pek farkı olmayan bir kaplama çeşididir. Bu işlemi yapan kullanıcıların çoğu yaptırmış oldukları uygulamalardan son derece memnun kaldıklarını belirtmiştir.

Hem estetik açıdan ilgi çeken görünümü hem de doğal ve sağlıklı görünümü açılarından diğer pek çok uygulamalardan farklıdır. Zirkonyum estetik diş tedavisi yaptıran hastalardan, tedavinin iyi geldiğini ve gülüşlerinin düzeldiğini, artık daha özgüvenli güldüklerini hatta gülmeden duramadıklarını duyuyoruz.

Zirkonyum Kaplamanın Avantajları Nelerdir?

Zirkonyum dişlerin çeşitli avantajları bulunmaktadır. Uygulanan bu işlemler ile kişi muazzam bir estetik diş görünüşüne ve gülüşe sahip olabilmektedirler. Aynı zamanda zirkonyum sigara, alkol, kafein ve kola vb. gibi etkenlerden kaynaklı sararma ve renklenmeyi de önlemektedirler. Bu avantajların yanı sıra oldukça hafif ve taşıması zorluk çıkarmayan bir diş tedavi yöntemidir.

Kaplama Sonrasında Ne Zaman Kontrole Gitmek Gerekir?

Diş kaplama tedavi işlemleri yapıldıktan sonra ek olarak her hangi bir tedavinin yapılmasına gerek yoktur. İşlemler bittikten sonra doğal dişlere uygulanan işlemlerin aynı şekilde devam ettirilmesi ve bakımının düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Altı ayda bir düzenli olarak uzman diş hekimi kontrolleri yapılması gerekmektedir. Bu şekilde oluşabilecek sorunların önüne geçilmesi açısından önemlidir.

Rengi İlerde Değişir mi?

Işık geçirgen özelliklerine sahip olan ve dişlerin olduğundan daha doğal görünmesini sağlayan zirkonyum diş kaplama ile birlikte düzenli bakım yapılması sonucu son derece sağlıklı ve uzun ömürlü diş kaplamaları kullanımı sürdürülebilir. Zirkonyum kendi başına pürüzsüz bir yüzey olduğu için diş yüzeylerinde renk değişimi oluşturmaz. Her ne kadar kullanılan maddeden dolayı renk değişimi olmasa bile sürekli olarak zararlı yiyecek ve içecekler kullanılması durumunda sıklıkla tüketilen bu gıdalar sonucu renk değişimi görülebilir. Bu nedenden kaynaklı olarak kahve, çay, sigara vb. gibi renk veren çeşitli içecek tüketimini kontrol altında tutmak ve kontrol altında tüketmek gerekir.

Diş Eti Hastalığı Olanlarda Uygulanabilir mi?

Çeşitli diş problemleri olan kişilerin sık sık tercih ettikleri estetik diş görünümüne sahip olmaları için tercih ettikleri bu kaplama işlemleri neredeyse her hastaya uygulanabilir. Fakat diş eti rahatsızlıkları olan hastalara zirkonyum işlemleri uygulanmadan önce tedavi edilmeleri gerekmektedir. Diş etleri tedavi edildikten sonra diş eti kaplamaları yapılabilirler.

Zirkonyum Kaplama Dişe Nasıl Tutulur?

Dişlere estetik ve doğal bir görünüm veren ve pek çok kişi tarafından tercih edilen diş kaplama işlemleri yapılma aşamasında ilk önce doğal dişler hafifçe aşındırılır. Aşındırılan dişler üzerine dijital ortamda üretilmiş olan kaplamalar şeffaf ve özel bir jel ile diş yüzeylerine yerleştirilir. Yerleştirilen kaplamalar üzerine hafif baskı uygulanarak diş yüzeyine yerleştirilir.

Zirkon Diş Kaplama Hangi Yaşlar İçin Uygundur?

Diş kaplaması yapılması için her hangi bir minimum yaş sınırı bulunmamaktadır. Süt dişleri de dahil olmak üzere; dişlerin çürük, kırık ya da aşınma gibi nedenlerle hasar gördüğü durumlarda çocuklarda ve yetişkinlerde diş kaplaması yapılmaktadır. Fakat her hangi zorunlu bir durumların dışında estetik nedenlerden kaynaklı olarak bir ya da birkaç farklı dişin kaplanması gerekiyorsa kişinin en az 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Zirkonyum estetik diş tedavi işlemleri ile sizler de hem sağlıklı görünen dişlere hem de ilgi çeken gülüşlere sahip olmanız mümkündür.

Zirkonyum Kaplama Fiyatları 2022

Estetik diş tedavisi için tercih edilen zirkonyum kaplama işlemlerinin fiyatlandırmasında hastaya uygulanan tedaviler ve hastanın karşılanan ihtiyaçlarına göre değişiklikler göstermektedir.  Aynı zamanda zirkonyum kaplama fiyatları işleminin uygulandığı diş sayısına göre  ve işlemlerin yapıldığı kliniğe ve uzman doktora göre de fiyatlandırmalarda çeşitli değişiklikler olmaktadır.

Diş Kaplama Sırasında Ağrı Olur mu?

Diş kaplama esnasında herhangi bir ağrı hissedilmez. Kaplama işlemi yapılmadan önce doğal dişlerde yapılan küçültme işlemlerinde lokal anestezi uygulaması yapılır. Kullanılan lokal anestezi kullanımından kaynaklı olarak kesinlikle ağrı hissetme durumu mümkün değildir. Fakat, kaplama işlemi yapıldıktan sonra kaplamanın tamamen düzgün bir şekilde oturtulabilmesi için kaplamalar üzerine hafifçe baskı uygulanır. Uygulanan bu baskı sırasında hafif bir sızlama hissi oluşabilir.

Diş Kaplama İşlemi Ne Kadar Sürer?

Diş kaplama işlemleri, tedavi süresi boyunca herhangi bir problem çıkmaması durumunda yaklaşık 3 seans içinde tamamlanır. Fakat dişlerin ve hastanın durumuna bağlı olarak işlemler hızlandırılıp kaplama diş işlemleri ortalama 2 seansta da tamamlamak mümkündür. Fakat önemli olan bir konu ise her seans arasında 2 ya da 3 gün dinlenme süresi olması, diş kaplamasının yerleşmesi açısından daha iyi olmaktadır.

Diş Kaplama Ömrü Ne Kadar?

Genel olarak zirkonyum estetiği diş tedavilerinin ömrü 5 ila 15 yıl arasında uygulanan bakıma göre değişiklik göstermektedir. Ancak gerekli dikkatli kullanım uygulandıktan sonra ve kaplamaların gerekli bakımlarının yapılması durumunda bu süre zarfı uzatılarak 20 yıl gibi bir süre zarfında zirkonyum kaplamanın ömrü uzatılabilmektedir.

Diş Kaplama Zararlı Mıdır?

Diş kaplama estetik tedavi işlemleri, deneyimli uzman diş hekimleri tarafından uygulandığında dişlere uygulanan kaplamaların dişlere her hangi bir zararı olmamaktadır. Gerekli bakım ve temizliğin düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

Diş Kaplama Diş Beyazlatılabilir mi?

Diş kaplama işlemleri uygulanan dişlerde kaplama üzerine beyazlatma işlemi uygulanmamaktadır. Kaplamaların yapılmış olduğu malzemelerden kaynaklı olarak Diş rengindeki dolgular, kuronlar ve diş yapıştırma vb. gibi porselen kaplamalar da diş beyazlatma tedavisi ile beyazlatılmamaktadır.

Metale Karşı Alerjim Var, Zirkon Diş Kullanabilir Miyim?

Diş kaplamalar temelde iki ana gruba ayrılır. Kaplamalarda metal kullanılan kaplamalar ve metal kullanılmayan kaplamalar şeklindedir. Bazı kaplama işlemlerinde metal maddeler kullanılmasına rağmen zirkonyum tedavilerinde her hangi bir metal kullanılmamaktadır. İçerisinde metal kullanılmadığı için metale karşı alerjileri olan kişiler de zirkon diş kullanabilir.

Zirkon Kaplama Ağzımda Değişik Tat ve Kokuya Neden Olur Mu?

Bazı diş kaplama estetik tedavileri, hastaların ağız içinde koku ve farklı bir tat oluşturmaktadır. Bu durum hastaları oldukça rahatsız eden ve hastaların zihinlerinde çeşitli sorular oluşturan bir durumdur. Son zamanlarda sık sık tercih edilen ve dişlere herhangi bir zarar vermeyen kaplama yöntemleri arasında zirkonyum estetik diş tedavi yöntemi bulunmaktadır. Işık geçirgen özelliği sayesinde ağız içi kokuların oluşumunu engelleyerek temiz bir ağız bakımı sağlamaktadır. Hem ağız içi koku oluşumunu engellemekte hem de kaplamalardan kaynaklı olarak değişik her hangi bir tat oluşturmayan yöntem olarak sıklıkla tercih edilmektedir.

Zirkonyum Dişlerin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Zirkonyum estetik diş tedavisi işlemleri bittikten sonra hastaların ekstra bir bakım işleminin yapılmasına gerek yoktur. Normal diş bakım rutinlerinin yapılması yeterli olacaktır. Gündelik olarak günde 2 kere dişlerin fırçalanması ve diş ipleri ile dişlerde kalan plakların temizliğinin yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda zirkonyum kaplama ömrünün etkilenmemesi açısından sert kabuklu gıdaların tüketilmemesi ve sert nesnelerin de ısırılmaması gerekmektedir.

Zirkonyum Diş Değişmesi Gerektiği Durumlarda Zarar Verir Mi?

Zirkonyum diş değişmesi estetik diş tedavi işlemleri kesilerek çıkarıldığı için herhangi bir rahatsızlık duyulmaz. Bu nedenle Dişlerde doku kayıplarına sebebiyet vermemektedir.